نه تنها خامنه ای و روحانی و ظریف بلکه کل جمهوری اسلامی در حال مرگ و شووینیسم فارس با ارمنستان باهمند و خاک قره باغ را مال ارمنستان می دانند نه تنها در گفتار و نظر بلکه در عمل. اما ما لزومی به تعارفات دیپلماتیک و فریب خود نداریم خامنه ای ضد تورک و ضد آزربایجان کجا گفته است: قره باغ خاک اسلام است؟ هیچ جا ، چنین چیزی نگفته است.

بر فرض محال هم گفته باشد: اسلام خامنه ای ، اسلام شعوبی و شیعۀ فارسی است، اسلام خامنه ای ، اسلام تروریستی پخش شده در شبکۀ سحر آزری و اسلام صادر شده در خاور میانه خونین و جنگ زده است. اسلام اسارت و استعمار است نه اسلام رهایی و استقلال. و در ثانی، برای ما، قره باغ خاک پاک آزربایجان است نه خاک ارمنستان و نه خاک اسلام شعوبی وفارسی.

باز هم حق فریب خود و فعالین تازه وارد را نداریم که دولت روحانی و ظریف برای نخست وزیر ارمنستان ، فرش قرمز پهن کردند نه خیر! این سیاست کل نظام جمهوری اسلامی و تمام دولت هایش است اصلاً این سیاست تاریخ دیرینه دارد از وقتی که پرچم مقدس سه رنگ آزربایجان توسط محمد امین رسول زاده برافراشته شد از آن زمان،شووینیسم فارس نه تنها با کلمۀ مقدس آزربایجان، با کل هستی و هویت آزربایجان چه در جنوبش و چه در شمالش دشمنی صددرصدی داشته و دارد و از زمان استقلال دوبارۀ آزربایجان شمالی، و بخصوص از زمان شروع جنگ قره باغ مظلوم و اشغالی تا به امروز، جمهوری اسلامی و کل شووینیسم چپ و راست فارس در کنار روسیه و فرانسه، یکی از مدافعین جان برکف ارمنستان غاصب وجنایتکار بوده اند.

جمهوری اسلامی ایران در پی ایجاد گروه های سازمانی با ماهیت دینی - سیاسی در کشورهای دارای جمعیت شیعه است و در نظر دارد گروه های مسلح شیعه مانند حزب الله را در این کشورها به وجود آورد. از آنجایی که اکثریت مردم جمهوری آذربایجان مسلمان شیعه هستند، ایران درصدد ایجاد گروه های مسلح دینی در قالب مدل حزب الله لبنان، علیه دولت جمهوری آذربایجان است. هرچند امکان ایجاد سازمان هایی مانند حزب الله لبنان در جمهوری آذربایجان برای ایران ناممکن است اما در حد گروه های سازمان یافته اسلامی مانند "طالع باقرزاده" (رئیس جنبش اتحاد مسلمانان جمهوری آذربایجان) که مدل کوچکی از حزب الله است، در گذشته برای ایران امکان پذیر گشته است.

حوادث نارداران ثابت کرد که این گروه علاوه بر تبلیغ ایدئولوژی دینی، مبارزه مسلحانه با دولت جمهوری آذربایجان را نیز در دستور کار خود قرار داده است. این گروه در ماجرای نارداران، کودکان ۱۰ ساله را نیز شست و شوی مغزی داده بودند که می گفتند " ما سربازان امام حسین هستیم و برای سردادن در این راه آمده ایم" نشان از شعبه دیگر حزب الله در جمهوری آذربایجان بود که به دلیل انجام عملیات مسلحانه، ماهیت این گروه به مردم و دولت جمهوری آذربایجان ثابت شد. همچنین ثابت شد که آیت الله های ایران با بهره برداری از اهل بیت درصدد دست یابی به اهداف شوم خود در جمهوری آذربایجان هستند. سرکوب نارداران نتیجه خوبی برای آذربایجان در مقابل ایران بود زیرا توانسته بود ایران را که درصدد ایجاد آشوب و اغتشاش در کشورهای مجاور از طریق دین بود، مهار کند.

تحقیقات نشان می دهد که عوامل رژیم ایران درصدد است تا آن دسته از آذربایجانی هایی را که جهت زیارت اربعین به کربلا و نجف می روند به عنوان جاسوس علیه جمهوری آذربایجان استفاده کند و آنان را تشویق به مبارزه مسلحانه با دولت جمهوری آذربایجان کند. عوامل جاسوسی ایران در جمهوری آذربایجان به عنوان طلبه دینی در شهرهای قم و مشهد آموزش داده می شوند (منظور تمام دانشجویان دینی نیست، بلکه از میان این دانشجویان انتخاب می شوند). این اشخاص پس از بازگشت به جمهوری آذربایجان به نفع رژیم ایران تبلیغات می کنند و مردم را نه با قوانین کشور آذربایجان بلکه عمل به فتاوای آیت الله های ایران تشویق می کنند. دولت جمهوری آذربایجان برای جلوگیری از تبدیل فعالین دینی این کشور به عوامل و آلت کشورهای همسایه(بخصوص ایران) اقدام هایی را انجام داده است. اما حوادث نارداران و گروه اسلامگرایان افراطی به رهبری طالع باقرزاده نشان داد که این گروه همچنان به قوت فعال بوده و هست.

عوامل جاسوسی ایران در جمهوری آذربایجان که مرتب در حال رفت و آمد هستند، به شدت تحت نظر سرویس های امنیتی جمهوری آذربایجان می باشند. بدین جهت پرورش عوامل جاسوسی ایران در جمهوری آذربایجان به خاک کشور عراق واگذار شده است. تحقیقات نشان می دهد که سرویس های اطلاعاتی ایران، آن دسته از آذربایجانی هایی را که در مراسم اربعین شرکت می کنند تحت نظارت خود قرار داده و از میان آنها افرادی را جذب و آموزش می دهد و از میان آنها افراد مورد نظر را انتخاب و در عراق آموزش می دهد. این برنامه رژیم ایران در سه سال گذشته افزایش یافته است؛ زیرا در حادثه سرکوب نارداران در سال ۲۰۱۵، دست رژیم ایران از مراکز دینی آذربایجان قطع شد.

ایران در جهت نیل به اهداف سیاسی خود از روحانی های معروف عراق نیز بهره برداری می کند. عوامل ایران در عراق با ایجاد وبسایت های اینترنتی و صفحات مجازی به زبان تورکی دست به تبلیغات شیعی در آذربایجان می زنند. مانند بخش تورکی وبسایت های آیت الله های ایران و عراق.

عوامل جاسوسی ایران در جمهوری آذربایجان از بین مسافرین تبعه آذربایجان انتخاب شده و آموزش های مختلفی می بینند. مخصوصا این به آن ها گفته می شود که مراسمات دینی در جمهوری آذربایجان باید با قوانین ایران برگزار شود. قراین نشان می دهد که در سه سال اخیر میل به انجام مراسمات عاشورا به سبک ایران در جمهوری آذربایجان افزایش داشته است.

مراسم عاشورا سال ۲۰۱۷ در جمهوری آذربایجان نشان دهنده دست یابی ایران به اهداف خود در این کشور بود. همانگونه که مشاهده می کنیم ایران علاوه بر حرکت در مسیر هویت طلبی شیعه، بدنبال دست یابی به اهداف سیاسی خود در جمهوری آذربایجان است. حزب الله لبنان و حوثی های یمن و دیگر تجربیات در خاورمیانه نشان داد که ایران در وقت معین به گروه های آلت دست خود در منطقه سلاح نیز می دهد. "طالع باقرزاده" رئیس جنبش تروریستی اتحاد مسلمانان جمهوری آذربایجان و گروه وابسته به وی نمونه بارز دست نشانده های عوامل ایران در جمهوری آذربایجان هستند.

علی اکبر صداقت

عضو جنبش دانشجویی آذربایجان- آذوح