آذوح: به دنبال آغاز 48 امین امپیاد ورزشی ارامنه در ایران و استفاده از پرچم "جمهوری خودخوانده قاراباغ" بر روی لباس ورزشکاران ارمنی به منظور مشروعیت بخشی به اشغال قاراباغ توسط ارمنی ها، سفارت جمهوری آزربایجان در تهران امروز با انتشار بیانه ای نسبت به حاشیه های این المپیاد، اعتراض رسمی خود را نشان داد.

حکمت حاجی اوف، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آزربایجان درباره جزئیات این بیانیه عنوان کرد" در افتتاح 48 امین مسابقات المپیاد ارامنه در ایران، نمایندگان و مسئولان حکومت ایران با اجازه دادن به وزشکاران ارمنی برای استفاده از پرچم ارمنستان اشغالگر، نسبت به اشغال قاراباغ توسط نیروهای ارمنی چشم پوشی کرده اند".

این مقام جمهوری آزربایجان همچنین در بخشی از سخنان خود با لحنی سرزنش آمیز خطاب به مسئولان برگزار کننده این مسابقات گفت: سفارت جمهوری آزربایجان در تهران به طور آگاهانه تمام تحرکات را دنبال می کند.

در مقابل محسن پاک آیین، سفیر ایران در جمهوری آزربایجان در توضیح استفاده از پرچم توسط ورزشکاران ارمنی و در پاسخ به مسئولان جمهوری آزربایجان مدعی شد که بازی های المپیاد ارامنه ایران یک رویداد داخلی است که حکومت ایران  به منظور احترام گذاشتن به اقلیت های مذهبی آن را برگزار می کند، همچنین ورزشکاران شرکت کننده در این مسابقات همگی از شهروندان ایران بوده اند.

این مقام مسئول همچنین با بیان اینکه موضع تهران در مناقشه قاراباغ تغییر نکرده است عنوان کرد" ایران از برگزاری رقابت های ورزشی با مقاصد سیاسی اجتناب می کند، همچنین کمیته سازماندهی این مسابقات درباره استفاده ورزشکاران از نشان ملی موافقت نکرده است.

گفتنی است که سه شنبه هفته گذشته ورزشکارانی ارامنی در مراسم افتتاحیه این مسابقات با نصب پرچم جمهوری خودخوانده قاراباغ رژه رفته اند.

حضور گسترده ورزشکارانی ارمنی با پرچم و نماد “جمهوری جعلی و خودخوانده قارا‌باغ” و رژه آنان در مقابل دیدگان مسئولین کشور ایران و رسانه‌ها از جمله ایرادات و انتقادات بزرگی هستند که متوجه این رویداد است.

1358456462 vayfdyvlafed