آذوح: فعالین ملی آزربایجانی در حمایت از حرکت نمادین دانشجوی آزربایجانی اقدام به اهدای کتاب‌های تورکی در بین کودکان آزربایجان جنوبی نموده‌‌اند.

فعالین ملی آزربایجانی در حمایت از حرکت نمادین علی حمزه‌زاده دانشجوی آزربایجانی که تور دوچرخه‌سواری را از کشور ترکیه به مقصد آزربایجان شمالی با هدف تهیه کتب تورکی برای کودکان آزربایجانی آغاز کرده بود، اقدام به اهدای کتاب‌های تورکی در بین کودکان آزربایجانی کرده‌اند.

کتاب‌های توزیع شده با نوشته “یاشاسین آزربایجان، یاشاسین تورکیه، قاراباغ آزربایجان‌دیر” مزین شده است.

علی حمزه‌ زاده دانشجوی آزربایجانی به مناسبت آزادسازی قاراباغ از اشغال ارمنستان، تور دوچرخه سواری از آنتالیا به مقصد آزربایجان شمالی را آغاز کرده بود.

این اقدام دانشجوی آزربایجانی به مناسبت آزادسازی قاراباغ و همچنین با هدف شناساندن آزربایجان جنوبی و تهیه کتاب‌های تورکی برای کودکان آزربایجان جنوبی که از حق تحصیل به زبان مادری خود محروم شده‌اند انجام گرفته است.

بنا به آنچه که حمزه‌زاده در صفحه اینستاگرامی این پروژه نوشته است، تاکنون بیش از ۲۰۰۰ جلد کتاب تورکی در حمایت از این حرکت نمادین در شهرهای آزربایجان جنوبی بین کودکان توزیع شده است.

وی همچنین نوشته است که، پس از طی مسافت بیش از ۱۷۰۰ کیلومتر که یک ماه به طول انجامیده، به مرز گرجستان رسیده که پلیس گمرک گرجستان بدون هیچگونه دلیل موجه قانونی مانع از ورود وی به کشور گرجستان شده است. به گفته وی، او پس از این جریان تصمیم داشته که از طریق هواپیما وارد خاک آزربایجان شمالی شده و تور دوچرخه‌سواری خود را از آنجا ادامه دهد اما با افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا در آزربایجان [شمالی] این کشور اجازه ورود به اتباع خارجی را نمی‌دهد و وی پس از مکاتبه با مراجع صالح منتظر پاسخ نهایی در خصوص این امر است.

علی حمزه زاده دانشجوی دکتری رشته حقوق در کشور ترکیه و سردبیر نشریه دانشجویی لغو امتیاز شده "آچیق سؤز" می‌باشد. وی در تیر ماه ماه ۱۳۹۵ به همراه چندین تن از فعالین ملی در ارتباط با تجمع حمایتی از قاراباغ و تورکان اویغور یک روز قبل از روز تجمع (روز قدس) توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در تبریز بازداشت شده و پس از ١٨ روز بازجویی در اداره اطلاعات تبریز به صورت موقت آزاد شده بود.

حمزه زاده در ارتباط با این پرونده با اتهام تبلیغ علیه نظام توسط شعبه یک دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی حملبر به ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود که در نهایت این حکم توسط دادگاه تجدید نظر تبدیل به ۳ میلیون تومان جزای نقدی شد.

https://t.me/AZOH_qrupu/6129