آذوح: عباس لسانی زندانی سیاسی سرشناس تورک که صبح امروز سه‌شنبه ۴ خرداد ۱۴۰۰ به جهت درد شدید در ناحیه زانو و ستون فقرات با ۱۲ مامور تحت الحفظ به بیمارستان فاطمی این شهر منتقل شده بود پس از معاینه توسط پزشکان در این بیمارستان ضمن تجویز داروهای تسکین بخش با هدف تشخیص بهترِ منبع اصلی بروز درد، برایش درخواست اسکن MRI صورت گرفته است.

گفتنی است این فعال آذربایجانی عصر امروز به زندان اردبیل بازگردانده شده و منتظر هماهنگی‌های لازم جهت حضور در یکی از مرکز MRI این شهر می باشد.

آقای لسانی مدتهاست در زندان با مشکل دیسک کمر روبرو بوده و مداخله‌های ارگانهای امنیتی در پرونده او باعث سهل انگاری مسئولین زندان در قبال سلامت جسمانی وی را شده است.

لازم به ذکر است کمبود تجهیزات بهداری زندان اردبیل، دست کادر درمان این مرکز در مواجهه با تشخیص درست علل بیماری زندانیان را خالی گذاشته و اغلب رنجهای مضاعف و طولانی مدت به زندانیان آنجا تحمیل کرده است.

عباس لسانی پیشتر و در دوره همه‌گیری کرونا نیز علی رغم توصیه‌های کادر درمان بهداری مبنی بر لزوم مرخصی استعلاجی برای وی با دخالت نیروهای امنیتی روزها و هفته‌ها از دسترسی به امکانات درمانی محروم مانده بود که نهایتا به جهت وخامت حالش ، واکنش شدید کاربران مجازی و کنشگران مدنی به این موضوع را همراه گشته و باعث شد هئیتی از شبکه بهداشت و درمان این شهر با حضور در زندان به مداوای او بپردازد.