آذوح: پرفورمنس هنرمند تبریزی در حاشیه ساخت فیلمی با محوریت دریاچه ارومیه، بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشته است.

به گزارش دورنانیوز ، “علیرضا سلمانپور” کارگردان بنام تبریزی است که انتشار تصاویری از پرفورمنس وی در پشت صحنه ی فیلم “اینام” با استقبال علاقمندان به مسایل زیست محیطی به ویژه دوستداران دریاچه ارومیه قرار گرفته است.

علیرضا سلمانپور” فیلمساز و دانشجوی علوم ارتباطات اجتماعی است که همچون دیگر هنرمندان آذربایجان، مسایل دریاچه ارومیه به دغدغه ی اصلی وی درآمده و ایده ی ساخت فیلم و پرفورمنس هنری در این زمینه نیز از همین امر ناشی می شود.

با این حال اما “کوزمک” معروفترین فیلم کوتاه علیرضا سلمان پور محسوب می شود که آنهم با محوریت دریاچه ارومیه در جشنواره های بین المللی درخشید و موفق به دریافت جوایزه ی بهترین کارگردانی شد.

 16 9 11 8328photo 2016 09 11 08 11 40

دیپلم افتخار بهترین فیلم وتندیس بهترین تصویربرداری از جشنواره منطقه‌ای فیلم کوتاه تیژ (تربت حیدریه) در سال۱۳۹۳، بهترین کارگردانی فیلم کوتاه جشنواره فیلم‌های ایرانی سانفرانسیسکو در سال۱۳۹۳، بهترین فیلم داستانی جشنواره بمانی در سال۱۳۹۳، بهترین فیلم بخش بین‌الملل جشنواره آرت فولز ویدیو یونان در سال ۲۰۱۴ میلادی، بهترین کارگردانی جشنواره فیلم جلوه‌های آب اصفهان در سال ۱۳۹۴، تندیس دومین فیلم بخش بین‌الملل جشنواره فیلم کوتاه ازمیر ترکیه در سال ۲۰۱۵ میلادی، بهترین فیلم جشنواره فرهنگی و هنری درریاچه ارومیه ، دیپلم افتخار بهترین فیلم کوتاه داستانی از جشنواره تولیدات مراکز حوزه هنری کشور از جمله جوایز اختصاص یافته برای فیلم کوتاه “کوزمک” بوده است.

وی در خصوص ساخت کوزمک می گوید: تَرَک‌های بستر خشکیده دریاچه ارومیه آنقدر آزارمان می‌دهد که مدام از برای آن ها اندیشه کنیم و اثر خلق کنیم فقط به خاطر این که شاید بتوانیم توجه دنیای اطراف مان را بر این فاجعه جلب کنیم.

 16 9 11 83130photo 2016 09 11 08 11 46

این کارگردان تبریزی با اشاره به اینکه هدفش از پیوستن به کمپین “من دریاچه ارومیه هستم” جلب کردن توجهات بین المللی به فاجعه ی زیست محیطی دریاچه ارومیه بوده است ادامه می دهد: امیدوارم روزی دوباره شاهد فلامینگوهایی باشیم که بر فراز موج های خروشان دریاچه ارومیه به پرواز در می آیند.

سلمان پور با بیان اینکه امیدوار است دوباره خاطرات شیرین سفر به سواحل زیبای دریاچه ارومیه برای گردشگران ثبت گردد می افزاید: من دریاچه ارومیه هستم و روزی دوباره شناگرانم را خلسه وار بر روی موج های خود رها خواهم ساخت.