آذوح: فعال شناخته شده حرکت ملی آذربایجان در اعتراض به احکام غیرقانونی صادر شده علیه وی دست به اعتصاب غذا زد.

به گزارش آذوح رسول رضوی که در سالیان گذشته بارها بازداشت و تحت شکنجه قرار گرفته است بار دیگر از روز گذشته اعتصاب غذای خود را شروع نموده است.

وی ماه گذشته به دلیل اعتراض به اهانت برنامه ی فیتیله به تحمل 13 ماه حبس محکوم شد. این حکم از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز بدون محاکمه و به صورت غیابی صادر گردید.

ایشان چند ماه قبل نیز هفته های متوالی در اعتراض به احکام غیرقانونی صادر شده از سوی دادگاههای انقلاب در اعتصاب غذا به سر برده است.

گفتنی است رسول رضوی 13 آذر 92 سوی ماموران امنیتی در تبریز بازداشت و 26 فروردین 93 به همراه حسین علی محمدی پس از نزدیک به 5 ماه بازداشت موقت به قید وثیقه 200 میلیون تومانی از زندان مرکزی تبریز آزاد شد.

وی روز 13 فروردیدن 89 هم به دلیل شرکت در تجمع اعتراضی نسبت به خشک شدن دریاچه اورمیه به همراه بیش از 100 تن از تجمع کنندگان در پل شهید کلانتری مورد بازداشت قرار گرفت.

او روز 17 مهر 90 نیز به هنگام بازگشت از محل کار از سوی ماموران امنیتی بازداشت و پس از تحمل 16 روز بازداشت موقت به قید وثیقه 30 میلیون تومانی از زندان مرکزی تبریز آزاد گردید.

فعال شناخته شده ی حرکت ملی آذربایجان سال گذشته طی نامه ای خطاب به رهبر ایران با اشاره به دلیل دستگیری و روند محاکمه ی ناعادلانه ی خود سوالاتی از وی پرسیده است.

متن کامل نامه ی آقای رسول رضوی به شرح زیر است:

۱۳۹۴/۱۰/۲۰

بسمه تعالی

رهبر دینی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران، حضرت آیت الله سید علی خامنه ای

سلام علیکم

شما را به عنوان برادر یک مسلمان و ترک زبان از خطه آذربایجان که به اتهام تبلیغات علیه نظام زندانی زندان تبریز می باشد خطاب می کنم. زندانی سیاسی که همچون زمان رژیم پهلوی (زمانی که شماها نیز جز زندانیان سیاسی بودید) زندانی امنیتی خوانده می شود.

همانطور که مستحضرید چند روزی است در اعتراض به اعدام شیخ النمر فعال سیاسی، مذهبی، رهبر شیعیان مخالف دولت عربستان اعتراضاتی در کشور توسط مقامات دولتی، ائمه جمعه، مراجع تقلید و بخشی از مردم برگزار می شود. اعتراضات به مظلومیت تمامی مسلمانان، در گوشه کنار جهان توسط مقامات، مسئولان و به پیروی از آنها توسط بخشی از مردم از اوایل انقلاب اسلامی محدود به اعتراضات اخیر نبوده است. طوری که حمایت از مردم فلسطین از نخستین روزهای انقلاب یکی از سیاست های اساسی نظام بوده است.

چند هفته پیش نیز در اعتراض به سرکوب فعالین مذهبی در چند روستای جمهوری آذربایجان اعتراضاتی هم توسط مقامات و مسئولان علیه دولت جمهوری آذربایجان صورت گرفت. که در راستای حمایت از شیعیان تجمعی نیز در مقابل کونسولگری جمهوری آذربایجان در شهر تبریز انجام گرفت و تمامی این اعتراضات به عنوان وظیفه شرعی و قانونی معترضین و راهپیمایان توجیه شده و هیچ کدام از اعتراض کنندگان به اتهام تبلیغ علیه نظام و یا اقدام علیه امنیت ملی با تجمع غیر قانونی محاکمه نشده اند. البته صحبت از اعتراضات بدون خشونت می باشد.

اما محض اطلاع شما برادر مسلمان عرض می نمایم که بر خلاف موارد فوق الذکر چند روزی است که اینجانب به خاطر انجام همان عرایض دینی، شرعی و قانونی در اعتراض به سرکوب و کشتار مسلمانان اویغور به دست دولت چین توسط نیروهای امنیتی دستگیر و به اتهام تبلیغ علیه نظام شروع به تحمل حبس نموده ام. اعتراضی که در روز قدس آخرین روز ماه مبارک رمضان امسال در کمال آرامش و تواءم با حمایت از مردم فلسطین انجام گرفت.

در سال های قبل نیز اعتراضات مسالمت آمیزی از طرف فعالین مدنی، سیاسی آذربایجان در مقابل سفارت ارمنستان و خلیفه گری ارامنه در تبریز به خاطر کشتار مسلمانان شیعه قاراباغ توسط دولت ارمنستان به انواع مختلف سرکوب و منجر به دستگیری و محاکمه معترضین شده است. این تناقض و سیاسیت یک بام و دو هوا سالهاست که بر خطای تصمیم گیری و سیاست گذاری کشور حاکم است.

لکن خواست من از شما کمک به اینجانب و عفو به خاطر جرم حمایت از برادران مسلمانم نیست، بلکه به عنوان رهبر دینی و سیاسی کشور از شما خواهش می کنم یک روز از سال را نیز در حمایت از مسلمانان مظلوم آذربایجانی که به خاطر بجا آوردن فریضه دینی، انسانی، ملی خود، حفظ هویت، دفاع از زبان مادری و حفظ محیط زیست توسط مقامات قضایی و امنیتی کشور محبوس شده اند تعیین فرمایید تا در آن روز مبارک در مقابل زندان تبریز نیز تجمعاتی صورت گیرد. امیدوارام با پذیرش این پیشنهاد زمینه رفع تبعیض در دفاع از مسلمانان مختلف جهان و رفع تناقضات سیاست خارجی و داخلی نظام فراهم گردد.

با آرزوی صلح و دوستی و برقراری عدالت در کشور و تمامی جهان،

زندانی سیاسی و فعال مدنی آذربایجان

رسول رضوی

آذوح

rasoul razavi