آذوح: هنگامی که به شکلی محرمانی به یکی از ساختمان‌های نیروی دریایی بریتانیا رفت، مارتن ولز نمی‌دانست که برای ترساندن مردم فراخوانده شده است.

از او خواسته شد که ظرف ۴۸ ساعت خود را برای سفر به مقصدی نا معلوم خود را آماده کند. ۴۸ ساعت بعد خود را سوار بر هواپیمایی نظامی دید که نمی‌دانست به کجا می‌رود. سپس چشمان خود را باز کرد و دید باید جهان با همه گسترگی‌اش را از داخل یک دفتر کوچگ بترساند.

پس از سال‌ها دوری از رسانه‌ها، این مرد تصمیم گرفت گنجینه اسرار خود را برای روزنامه ساندی تایمز بگشاید. او از «وحشت گروه القاعده» صحبت کرد که ساخته و پرداخته وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) با نظارت کاخ سفید است.

مارتن ولز، کارشناس فیلم سازی که مدت‌های طولانی در شرکت ساخت بریتانیایی ساخت تبلیغات «پل پوتینگر» فعالیت می‌کرد. آمریکا از این شرکت در حمله سال ۲۰۰۳ عراق کمک خواست.

از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱، پنتاگون ۴۵۰ میلیون دلار به این شرکت پرداخت کرد تا با جعل فیلم‌های وحشت به زبان عربی، آن‌ها را به القاعده منتسب کند.

لورد تیم مدیر سابق شرکت می‌گوید که همکاری نزدیکی با پنتاگون در مدریت یک پروژه سری تبلیغاتی داشته است.

ولز می‌گوید، مهم‌ترین بخش از این پروژه، تولید فیلم‌های کوتاه جعلی با مدت زمانی کمتر از ۱۰ دقیقه و نسبت دادن آن به القاعده بود.

او اذغان می‌کند که تولیداتش «شوکه کننده» بود و تولیدات شرکت به امضای دیوید پترائوس فرمانده وقت نیروهای آمریکایی در عراق و گاهی کاخ سفید می‌رسید.

مدیر شرکت هم می‌گوید: «تولیدات شرکت صحنه‌های کوتاه ویدیویی مناسب با شبکه‌های تلوزیونی و فایل‌های تصویری جعلی منتسب به القاعده بود. باید این تولیدات را ابتدا به پنتاگون، CIA و شورای ملی آمریکا می‌فرستادیم».

شرکت نمی‌توانست برنامه‌هایی برای رسانه‌های آمریکا بسازد زیرا قانون از شهروندان در برابر تبلیغات دروغین سازمان‌های اطلاعاتی حمایت می‌کند. اما اشکالی در نوشتن سریال‌های دراماتیک و پخش فیلم‌هلی ویدیویی منتسب به القاعده به زبان عربی وجود نداشت.

در کنار تبلیغات منفی، فیلم‌های ویدیی این ویژگی را داشت که به پنتاگون این امکان را می‌داد تا مناطق دیده شدن آن‌را فراهم می‌کرد.

در نهایت، محتوای فیلم‌های ویدیویی به آمریکایی‌ها و دیگران می‌رسید. همین مقدار برای ساختن چهره‌های بسیار وحشتناک کافی بود.

العربی

report