آذوح: مشاور استاندار آذربایجان‌شرقی در امور روحانیت به وقوع خطر و تحت الشعاع قرا دادن زندگی حداقل 14 میلیون از جمعیت به صورت مستقیم با خشک شدن دریاچه اورمیه را بیان کرد و گفت: 12 شهرستان تحت لبه تیز خطر هستند.

به گزارش یول‌پرس، حجت‌الاسلام قهرمان احمدی در نشست هم‌اندیشی علما و روحانیون برای احیای دریاچه اورمیه به اهمیت و جایگاه آب در ادیان مختلف اشاره کرد و اظهار داشت: در قرآن، انجیل و تورات آب اهمیت ویژه‌ای داشته که حتی در دین زرتشتیان دهم آبان ماه روز جشن آب می‌دانند.

امام جمعه هریس به وقوع خطر و تحت‌الشعاع قرا دادن زندگی حداقل ۱۴ میلیون از جمعیت به صورت مستقیم با خشک شدن دریاچه اورمیه را بیان کرد و افزود: ۱۲ شهرستان تحت لبه تیز خطر هستند که این خطرات علاوه بر کم آبی امراض مختلف را ایجاد می‌کند.

وی در پایان با بیان اینکه با تراز قابل قبول برای یک زندگی معمولی با احیای دریاچه اورمیه تا سال ۱۴۰۲ فاصله زیادی وجود دارد، افزود: علاوه بر مشکل آب کشور ایران ۶ برابر سایر کشورها در مصرف انرژی پیشرو هستند که نشان از سبک زندگی غلط در جامعه است که باید به فکر این مشکلات و چالش‌ها در کنار احیای دریاچه اورمیه باشیم.

 Azerbaijan