آذوح: طی حکمی که از طرف شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی حملبر صادر شده؛ نادر صادقایان فعال ملی آزربایجانی به ۴ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

البته با توجه به ماده ۴۶ و تبصره الحاقی ماده ۴۷ قانون مجازات اسلامی اجرای یکصد روز از مجازات به مدت ۴سال تعلیق شده است‌.

این حکم به صورت شفاهی به جناب آقای اصغر محمدی وکیل پرونده ابلاغ شده است.

اتهام دیگر آقای صادقیان که در آخرین جلسه بازپرسی توسط هادی شهابی تفهیم شده است «تحریک و دعوت مردم به اعمال خشونت آمیز از طریق سامانه های مخابراتی در فضای مجازی» میباشد که جلسه رسیدگی به این اتهام در تاریخ ۱۴۰۰.۸.۱۰ ساعت ۱۱:۰۰ در شعبه ۱۱۱ دادگاه‌کیفری خواهد بود.

نادر صادقیان فعال ملی آزربایجانی ساکن تبریز است که در تاریخ ۱۴۰۰.۵.۳ توسط ماموران وزارت اطلاعات؛ در محل کار و بدون ارائه حکم دستگیر و به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز منتقل شده بود.

نادر صادقیان بعد از مراحل بازجویی در تاریخ ۱۴۰۰.۵.۲۰ همراه دیگر فعالین ملی به نام های: یوسف سلحشور؛ وحید ابهری؛ امیر ستاری؛ شاهین برزگر و محمد مردی به زندان مرکزی تبریز منتقل و بعد از سه روز با تودیع قرار وثیقه ۶۰ میلیونی به صورت موقت، آزاد شده بود.

این فعال باسابقه؛ تاریخ و ادبیات تورکی آزربایجانی را نزد اساتید بنام آزربایجانی گذرانده و یکی از صاحب نظران در زمینه مسائل تاریخی؛ ادبی و سیاسی می باشد.

همچنین ایشان چندین مقاله در مورد مسائل و مشکلات اجتماعی؛ فرهنگی و محیط زیست آزربایجان ارائه نموده است.