آذوح: دوشنبه ۱۹ خرداد ماه، حکم شلاق و جزای نقدی جایگزین حبس برای علی عزیزی و ائلیار حسین زاده در شعبه ۷ اجرای احکام مجتمع بهشتی اورمیه به اجرا درآمد.

پیشتر شعبه ۱۰۱ بیدادگاه کیفری دو مجتمع بهشتی اورمیه (۱۰۱جزائی سابق) به ریاست دادرس حمید گلی‌نژاد، طی حکمی ۶ تن از فعالین مدنی اورمیه‌ای به نامهای علی عزیزی، کیوان پاشایی، امین زارع، سالار طاهر افشار، الیار حسین زاده، یاسین حسن‌پور را با اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات و اعتراضات غیرقانونی و بستن خیابان” به استناد ماده ۶۱۸ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵، به پرداخت ۱۵میلیون ریال جزای نقدی جایگزین ۸ ماه حبس تعزیری و تحمل ۲۰ ضربه شلاق تعزیری در محل مسقف و غیر ملاعام با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم نموده بود که حکم صادره برای ۳ تن از فعالین به نامهای سالار طاهر افشار، کیوان پاشایی و امین زارع به مدت ۳ سال تعلیق شده است.

علی عزیزی بعلت بازداشت در بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز در زمان دادگاه، نتوانسته بود در جلسه محاکمه حاضر شود و پس از آزادی با تودیع قرار وثیقه با تقاضای واخواهی وی جلسه محاکمه این فعال آذربایجانی مجددا برگزار گردید که شعبه مذکور دفاعیات ایشان و خانم فاطمه ستاری را بلاوجه دانسته و رای صادره را عینا تایید نموده‌اند.

لازم به یادآوریست سازمانهای حقوق بشری اجرای مجازات شلاق در محاکم ایران را نقص حقوق بشر و مصداق بارز شکنجه می‌دانند. فشار مجامع جهانی باعث گردیده اخیرا کشور عربستان این مجازات را به کلی از سیستم قضایی خود حذف نماید.