آذوح: در پی لغو برنامه و در پاسخ به پیگیری مخاطبان، کانون آزربایجان‌ شناسی (آزربایجان تانیتیم اوجاغی) دانشگاه تبریز نسبت به کارشکنی مسئولین این دانشگاه توضیحاتی را ارائه داد.

گزارش تکمیلی و توضیحات کانون آزربایجان شناسی درباره لغو این مراسم به شرح زیر است :

کلیت ماجرا از این قرار بود که علی‌رغم تایید حضور داوران در برنامه، متاسفانه نیم ساعت قبل از شروع برنامه، مسئولین مربوطه اعلام کردند که طی تماس تلفنی به آن‌ها اعلام شده است که دو نفر از سه داور مدعو، حق حضور در برنامه را ندارند و متعاقبا از ورود آن‌ها به دانشگاه تبریز ممانعت ورزیدند.

لذا در پی اعتراض حضار و شرکت‌کنندگان، مسئولین کانون خواستار توضیح مساله از سوی مسئولین شدند. که در ادامه نیم ساعت پس از زمان رسمی شروع برنامه، طی اقدامی ناباورانه مسئولین دانشگاه اعلام کردند که ورود داوران به دانشگاه مانعی ندارد، طبیعتا این مساله جای سوال ایجاد کرد که با وجود پروتکل مشخص و مکتوب در رابطه با تایید یا رد برنامه‌های شورای فرهنگی چگونه ممکن است صلاحیت افراد در عرض یک ساعت یکبار تایید، یکبار رد و سپس بار دیگر تایید شود.

در پی پاسخ به این مورد نامطلوب و غیرقانونی که نشان‌دهنده آزادی عمل برخی مسئولین، خارج از سلسله مراتب اداری و چارچوب اصولی و قانونی است، اعضای کانون آزربایجان شناسی خواستار ارائه توضیح در رابطه با حادثه رخ‌داده شدند و علی‌رغم ساعت‌ها انتظار ده‌ها تن از اعضای کانون هیچ مقام مسئولی حاضر به پذیرش مسئولیت این اقدام نشدند و از ارائه توضیح قانع‌کننده سر باز زدند.

در پی آن دانشجویان تصمیم به ملاقات با ریاست دانشگاه گرفته و پس از اصرار بر لزوم تدارک جلسه فوری اعضای کانون با ریاست، جلسه‌ای با حضور رئیس دانشگاه، معاونت فرهنگی، رئیس دفتر ریاست و رئیس روابط عمومی و با حضور ده‌ها نفر از اعضای کانون تشکیل شد.

طی این جسله، اعضای کانون اتفاق رخ داده را با جزئیات توضیح داده و در وهله اول خواستار قبول رسمی مسئولیت لغو خودسرانه برنامه از سوی دانشگاه بصورت مکتوب و عذرخواهی کتبی از داوران شدند. ولی متاسفانه مسئولین به بهانه‌های مختلف از این کار امتناع ورزیدند.

در وهله دوم، کانون خواستار پیگیری عوامل این کارشکنی و اقدام خودسرانه شده و خواستار برخورد قانونی با افراد کارشکن شدند. لذا ریاست دانشگاه متعهد شد که روز چهارشنبه مورخ ۹۸/۱۱/۲۳ طی جلساتی، اقدام به ریشه یابی این مسئله نمایند و نتایج و تصمیمات را طی جلسه‌ای در روز شنبه مورخ ۹۸/۱۱/۲۶ به اعضای کانون گزارش دهند.

لازم به ذکر است که کانون آزربایجان شناسی بر خود فرض می‌داند با جدیت تمام پیگیر این مسئله بوده و تا شفافیت کامل موضوع و برخورد با عوامل خاطی از هیچ تلاشی دریغ نکند. همچنین با توجه به اصل پاسخ‌گویی، کانون مراتب پیگیری را خدمت اعضا و مخاطبین گرامی خود بطور مرتب اعلام خواهد کرد .

در پایان، کانون آذربایجان‌شناسی به هیچ عنوان از سه مطالبه زیر چشم‌پوشی نخواهد کرد.

۱. پذیرش مسئولیت لغو برنامه از سوی دانشگاه و عذرخواهی از مخاطبان بصورت کتبی و رسمی

۲. عذرخواهی کتبی و رسمی از داوران عزیز

۳. ریشه‌یابی اقدامات خودسرانه مسئولین و برخورد قانونی با عوامل خاطی