آذوح: بابک آقازاده شهروند تورک و کارگر شهرداری ملکان در تاریخ ۲۵ آذرماه توسط مزدوران اطلاعاتی رژیم ایران در حین کار بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده و کماکان از وضعیت او اطلاعی در دست نیست.

بازداشت آقای آقازاده ساعت ۱۰ شب دوشنبه توسط نیروهای اداره اطلاعات ملکان و در زمان کار صورت گرفته است.

همچنین مهدی سعیدی سخا، شهروند ۶۴ ساله آزربایجانی ساکن تبریز، عصر روز چهارشنبه ۴ دی ماه توسط نیروهای امنیتی، توام با خشونت در منزل خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.ماموران پیش از بازداشت اقدام به تفتیش منزل کرده و برخی وسایل شخصی آقای سعیدی سخا را ضبط کرده و با خود بردند.

گفته ها حاکی است ؛ آقای سعیدی سخا از بیماری‌هایی نظیر گواتر، فشار خون و کلسترول بالا رنج می‌برد. او پس از بازداشت طی تماس کوتاهی به خانواده خود گفته است شخصی برای گرفتن داروهایش به منزل آنها مراجعه می‌کند و داروها را به او تحویل دهند.

منابع آگاه گفته اند؛ “ماموران ابتدا به منزل آقای سعیدی مراجعه کرده و با اعلام اینکه از همسایه‌ها هستند خواستار باز کردن در می‌شوند. آقای سعیدی سخا در منزل نبودند و همسرشان تنها در خانه بودند، ایشان متوجه می‌شوند که از همسایه ها نیستند و اعلام می‌کنند در را باز نمی‌کنند؛ سپس آنها با اعلام اینکه حکم دارند تهدید به شکستن در می‌کنند. همسر ایشان به ناچار در را باز کرده و چند مامور لباس شخصی وارد خانه شدند و سراغ آقای سعیدی سخا را گرفتند. پس از آن اقدام به تفتیش خانه کردند و تعدادی از لوازم شخصی ایشان خانواده‌شان ازجمله یک دستگاه لپ تاپ را ضبط کرده و با خود بردند”.

بعد از مدتی همسر آقای سعیدی متوجه صدایی در پارکینگ شدند. به سمت درب پارکینگ رفتند و متوجه شدند یکی از ماموران لباس شخصی خودرو آقای مهدی سعیدی سخا را در حالی که شیشه‌های آن شکسته بودند، به داخل پارکینگ انتقال می‌دهند. نهایتا ماموران غیر از خبر بازداشت آقای سعیدی توضیح بیشتری به همسر ایشان که پیگیر وضعیت شده بودند ندادند و آنجا را ترک کردند.”.

علیرغم پیگیری‌های خانواده سعیدی سخا مسئولان امر پاسخی درباره چرایی بازداشت و محل نگهداری این شهروند تورک آزربایجانی ساکن تبریز نداده‌اند و تا لحظه تنظیم این گزارش از دلایل بازداشت، اتهامات مطروحه، نهاد بازداشت کننده و محل نگهداری او اطلاعی در دست نیست.

از سوی دیگر مهدی تمدن دانشجوی آزربایجانی اهل تبریزی نیز گذشته توسط مزدوران اطلاعاتی رژیم ایران بازداشت شده و به مکان نامعلومی انتقال یافته است.