آذوح: ورزشگاه سهند تبریز بار دیگر میزبان سرداده شدن شعارهای ملی و برافراشته شدن پلاکاردها و دست نوشته ها گردید.

به گزارش آذوح هواداران تیم تراکتور آذربایجان جمعه ۱۰ آبان ۹٨ در بازی این تیم مقابل استقلال تهران پارچه‌نوشته بزرگی به اهتزاز درآوردند که در آن به دو زبان تورکی و انگلیسی نوشته شده بود: «حق انتخاب با شما، چکسلواکی یا یوگسلاوی»

تاکیدی مصرانه با نگاهی تاریخی که خواستار تشکیل کشور «آذربایجان جنوبی» در یکی از استراتژیک‌ترین مناطق جهان در شمال غرب ایران شده است.

در ۳۱ دسامبر ۱۹۹۲ چکسلواکی طی یک فرآیند مسالمت‌آمیز به دو کشور چک و اسلواکی تقسیم شد. چک‌ها سالیان سال خواستار جدایی و تشکیل یک کشور مستقل بودند. جمهوری چک امروز در زمره کشورهای توسعه یافته محسوب و بالاترین شاخص توسعه انسانی را در اروپای مرکزی و شرقی بخود اختصاص داده است. اکنون از چک به عنوان عروس کشورهای اروپایی نام برده می‌شود.

در سالهای ۱۹٨۹ تا ۱۹۹۲ نیز یوگسلاوی کشوری که پایه‌های تجزیه در آن فعال گردیده بود علی‌رغم کشتار و نسل‌کشی از طریق جنگهای خونینِ داخلی به ۷ کشور تقسیم شد.

ترکان آذربایجان‌جنوبی معتقدند آذربایجانِ محصور شده در جغرافیای ایران دارای ثروت عظیمی است که از طرف حکومت تمرکزگرا نگاهی امنیتی پیدا کرده و مورد بی‌مهری پایان‌ ناپذیر قرار گرفته است.

خشکاندن عمدی دریاچه اورمیه، قطع درختان جنگلی و آتش‌سوزی‌های عمدی در جنگلهای آذربایجان، عدم استخراج چاه‌های نفتی با تاکید بر امنیتی بودن آن، چپاول معادن بزرگ خاورمیانه همچو طلا ، مس، روی و مرمریت واقع شده در آذربایجان، عدم حمایت از استعدادهای شگرف کشاورزی و دامداری آذربایجان، ممنوعیت زبان ترکی، تحریف و حذف نامهای تاریخی، جابجایی قومی و تلاش برای تغییر ترکیب جمعیتی در برخی از مناطق آذربایجان، سیاستهای سرکوب علیه فرهنگ آذربایجانی‌ها و به زندانی درآوردن هزاران فعالان مدنی در آذربایجان در سالهای گذشته، باعث اوجگیری خواسته‌های استقلال‌طلبی در سراسر آذربایجان شده است.

گفتنی است در پی این اقدام غرورآفرین هوادران تیم تراختورسازی آزربایجان، معاون وزیر کشور ایران در جمع خبرنگاران از دستگیری هفت تن از طرفداران این تیم خبر داد و گفت: در این خصوص 7 نفر بازداشت شده‌اند و مسئولان قضایی، اطلاعاتی و انتظامی در حال پیگیری موضوع هستند.

حسین ذوالفقاری روز شنبه یازدهم آبان ماه در حاشیه نشست خبری جلسه ستاد اربعین، با بیان خبر دستگیری ۷ تن از تماشاگران آزربایجانی بازی فوتبال تراکتور آزربایجان و استقلال تهران گفت: بازداشت این افراد به دلیل انجام حرکات خارج از بحث‌های ورزشی انجام شد.

تا این لحظه اطلاعات درستی از اسامی شهروندان بازداشت شده در دست نیست.

ذوالفقاری با اشاره به اتفاقات رخ داده در بازی روز جمعه دهم آبان ماه گفت: سه چهار نفر هم مطلبی نوشته بودند که این موضوع توسط دستگاه‌های امنیتی، انتظامی و قضایی در حال پیگیری است.

معاون وزیر کشور دولت حسن روحانی در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر به همراه داشتن پرچم کشور دیگر در این بازی و اینکه چرا این موضوع و این حرکات استمرار دارد، گفت: این حرکات خلاف امنیت ملی کشور است و مقامات امنیتی و قضایی برابر با قانون با این افراد برخورد خواهند کرد.

اشاره خبرنگاران به پرچم جمهوری آزربایجان و کشور تورکیه است. باید اشاره کرد که از نظر قانون جزا و حقوق مدنی جمهوری اسلامی ایران به همراه داشتن پرچم کشوری دیگر جرم به حساب نمی آید.

لازم به یاد آوری است آنچه که معاون سیاسی امنیتی وزیر کشور از آن بعنوان حرکات خارج از بحث های ورزشی یاد می کند مربوط به شعارهای ملی همچون تدریس زبان تورکی در مدارس و حمایت تماشاگران حاضر در استادیوم از عملیات ضد تروریستی «چشمه صلح» تورکیه است.

برای دیدن ویدیویی از برافراشته شدن این پلاکارد می توانید از لینک زیر استفاده نمایید:

https://youtu.be/_hYva9MJY00

آذوح