آذوح: رحیم غلامی، شاعر و نویسنده تورک آزربایجانی ساکن اردبیل که از ۲۶ شهریورماه امسال جهت گذراندن حبس یکساله خود به زندان اردبیل منتقل شده بدلیل عود بیماری کلیوی ( کلیه سنگساز ) حال عمومی وی وخیم گزارش می‌شود. غلامی در گفتگوی تلفنی با آشنایان خود اعلام کرده که دیگر داروهای مُسکن جوابگو نبوده و درخواستهای مکرر او و هم بندی هایش جهت اعزام به درمان این نویسنده آزربایجانی به بیمارستان از سوی مسئولین زندان رد شده است.

غلامی‌ همچنین گفته؛ بیماری تنگی نفس وی نیز که به دستور پزشک معالج از اسپری تنفسی استفاده می‌کند در روزهای اخیر و پس از عود بیماری کلیه تشدید پیدا کرده است.

بند نگهداری(بند یک زندان مرکزی اردبیل)آقای غلامی و مجتبی پروین دیگر فعال آزربایجانی مختص زندانی‌های جرایم خطرناک بوده و به دستور نیروهای امنیتی امکان انتقال این دو فعال به بندهای دیگر و یا بند آقای عباس لسانی فعال سرشناس آزربایجانی فراهم نمی‌شود.

رحیم غلامی در تاریخ ۱۳ اسفندماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در تاریخ ۲۳ اسفندماه در شعبه ویژه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل به ریاست قاضی نونهال، تحت عناوین، “تبلیغ علیه نظام” و “توهین به رهبری” تفهیم اتهام شد . وی نهایتاً مورخ ۸ اردیبهشت‌ماه پس از حدود دو ماه با تودیع قرار وثیقه موقتا آزاد و در دادگاه بدوی به یکسال حبس تعزیری محکوم شد.

غلامی سرانجام در دادگاه تجدید نظر که ۵ شهریورماه امسال( ۱۳۹۸) برگزار و حکم آن، روز ۱۶ همان ماه صادر گردید اعتراضش رد و حکم یکسال حبس برایش عینا تأیید شد.

لازم به ذکر است که کتاب‌های “فولکلوروموزدان بیر یارپاق” و “فولکلور ناغیل لاری” طی سال‌های ۹۳ و ۹۶ توسط انتشارات “یایلیق” از رحیم غلامی به چاپ رسیده‌اند.