آذوح: شعبه یک دادگاه تجدید نظر مستقر در اردبیل به ریاست ” ناصر عتباتی “دادستان پیشین و مدیرکل فعلی دادگستری استان اردبیل حکم ٨ سال حبس تعزیری “عباس لسانی” فعال ملی و سیاسی سرشناس آزربایجانی را به ۱۵ سال افزایش داد.

این حکم که امروز سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹٨ به آقای لسانی و وکیل ایشان ابلاغ شده دو سال به حکم قبلی و پنج سال به اتهاماتی که در بیدادگاه بدوی از آنها رأی برائت گرفته اضافه شده است.

ده سال حبس و دو سال تبعید به اتهام ” تشکیل گروه به قصد برهم زدن امنیت کشور ” که در روند دادرسی هیچگاه تفهیم اتهام نگردیده و پنج سال با عنوان “اقدام علیه امنیت ملی ” و از ردیف اتهامات قبلی” تحریک و تشویق اقوام تورک در استان آزربایجان غربی از طریق سخنرانی و مصاحبه با رسانه‌های معاند نظام “.

اتهامات مطروحه اولیه در پرونده آقای لسانی “تحریک و تشویق اقوام تورک در استان آزربایجان غربی از طریق سخنرانی و مصاحبه با رسانه‌های معاند نظام ”، “تشکیل، اداره و عضویت در گاماج بوسیله چارت ترسیمی منتظم در پرونده توام با شکل‌گیری مجامع” ، “سخنرانی با هدف بر هم زدن امنیت ملی” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق انتشار مطالب موهن بواسطه مصاحبه با مجامع، رسانه‌های گروهی معاند نظام با هدف ضدیت با کلیت نظام به نحو مستمر و مداوم” بوده است.

دادگاه تجدید نظر این فعال ملی و سیاسی سرشناس آزربایجانی روز دوشنبه ۲۵ شهریور ماه گذشته با حضور مستشاران این دادگاه ( بلال مظفری و مرحمت شهباززاده ) برگزار گردید. دادگاهی که عباس لسانی با قرائت متنی تورکی آن را نمایشی و سناریویی از پیش تعیین شده دانسته که بازجویان اطلاعاتی زمان بازداشت مسیر این سناریو را به وی تشریح کرده‌اند.

در متن تورکی او، با تأکید بر حقانیت مسیر مبارزه خود و حرکت ملی آزربایجان از دادگاه‌های قضایی رژیم ایران خواسته ‌است که اگر قضاوت در این دادگاه‌ها را درست میپندارند با علنی کردن این دادگاه‌ها مردم را در جریان روند قضاوتها قرار دهند.

لازم به ذکر است “ناصر عتباتی” در دادگاه بدوی به عنوان دادستان کیفرخواست این پرونده را صادر کرده و در دادگاه تجدید نظر نیز به عنوان رئیس دادگستری و رئیس شعبه یک دادگاه تجدید نظر قضاوت مجدد را عهده‌دار شده است.

آقای لسانی در دادگاه تجدید نظر استان آزربایجان شرقی نیز به یکسال حبس تعزیری محکوم شده که با احتساب آن وی با ۱۶ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به شهر یزد روبرو شده است.

عباس لسانی در ۲۵ دی ماه سال ۱۳۹۷ در حالی که جهت واخواهی از حکمی که روند دادرسی آن کاملا غیابی طی شده بود پس از حضور در شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز و قبل از خروج و ملاقات با فعالین تورک که از سراسر آزربایجان به دیدار او در تبریز آمده بودند توسط نیروهای قضایی و امنیتی ربوده شده و با انتقال به اردبیل تحت بازداشت نیروهای امنیتی این شهر قرار گرفت.

این فعال ملی و سیاسی سرشناس آزربایجانی پس از اتمام مراحل بازجویی به بند ۷ زندان اردیبل منتقل و از آن زمان تاکنون در این بند نگهداری می شود.

تاکنون اعتراضات زیادی علیه این بازداشت در حوزه‌های مختلف سیاسی-اجتماعی ، فرهنگی-ورزشی و حقوق بشری صورت گرفته است.

عباس لسانی متولد ۱۳۴۶ ساکن اردبیل و در طول بیش از دو دهه از فعالیتهای خود بارها دستگیر ، شکنجه ، محبوس و تبعید شده است.