آذوح: یکی از مهم‌ترین تالاب‌های استان قزوین؛ تالاب الله‌آباد آبیک است که به دلیل بی توجهی حکومت ایران به وضعیت محیط زیست، خشک شد.

حسین پسندیده، مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان قزوین روز یکشنبه ۱۷ شهریور به خبرگزاری حکومتی (ایرنا) گفت: تالاب الله‌آباد واقع در جنوب شرقی این استان به دلیل گرمای زیاد دوباره خشک شده است.

او البته در کمال بی توجهی این موضوع را «طبیعی» دانست و افزود: «خررود و ابهر رود که قبلا بخشی از آب این تالاب را تامین می‌کردند، الان در وضعیت خوبی نیستند و برای همین هم تالاب در فصل تابستان به دلیل تبخیر زیاد خشک می‌شود

پسندیده بدون ارائه طرحهای پیشگیرانه، تنها اظهار امیدواری کرد که با آغاز فصل پاییز و افزایش بارش‌ها این تالاب که با ۱۰۰ هزار هکتار وسعت در شهرستان های بویین زهرا و آبیک واقع شده، دوباره «آب به خود ببیند و زیستگاه پرندگان مهاجر شود».

مهم‌ترین مشکل تالاب الله‌آباد تامین نشدن نیاز آبی تالاب از سرشاخه‌ها و رودخانه‌های شمالی استان و عدم آورد رودخانه‌های ابهررود و خررود است.

تالاب الله آباد امسال پس از افزایش بارش در فصل بهار و رهاسازی سرریز بخشی از آب سد طالقان پس از چندین سال احیاء شده بود.

تالاب‌ها نیز مانند سایر زیستگاه‌های طبیعی در معرض آسیب و تخریب انسانی قرار دارند. این تالابها برای جلوگیری از خشک شدن نیازمند طرحهای مدرن حمایتی از سوی دولت می باشند.

هرچند بارندگی‌ها به احیای موقت تالاب‌ها کمک می کنند، ولی این موضوع موقتی است و در صورت نبود سازوکار مشخص تالاب‌ها، همچنان در معرض تعرض و خشکسالی قرار خواهند داشت.

خشکسالی و کمبود بارش‌های جوی، فرسایش خاک و نابودی پوشش گیاهی، نبود سیستم کشاورزی و دامدارن مدرن و عدم سرمایه گذاری و توجه دولت به محیط زیست تالاب الله‌آباد آبیک را خشکاند.