آذوح: بعد از خاکستر شدن حداقل 300 هکتار از جنگلهای قاراداغ آذربایجان به دلیل نبود امکانات مهار آتش در آذربایجان، مدیرکل بحران استانداری آذربایجان شرقی از مهار آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران خبر داده است. این در حالیست که منابع محلی خبر بر دروغ بودن توضیحات این مقام تاکید دارند.

آتش‌سوزی از اواسط هفته جاری در سه نقطه متفاوت در شهرستان مرزی خدافرین آغاز شده بود و به گفته منابع محلی، در این آتش‌سوزی دست‌کم 300هکتار از جنگل‌های ارسباران خاکستر شد.

منابع محلی اعلام می کنند آتش‌سوزی جنگل‌های قاراداغ از چند روز پیش آغاز شده، اما مسئولان می گویند این آتش سوزی از عصر چهارشنبه آغاز شده است.

آتش‌سوزی در این منطقه همچنان ادامه دارد و به دلیل نبود امکانات لازم اطفا حریق در شهرهای آذربایجان، مسئولان چشم انتظار اعزام هلی‌کوپتر از تهران به این منطقه هستند. در عین حال به دلیل کمبود شدید آتش‌نشان در آذربایجان، «کارگران معدن سونگون» و «سربازان وظیفه ارتش» که تخصصی در این باره ندارند، وارد عمل شده اند.

آتش‌سوزی در جنگل‌های ارسباران در محدوده روستاهای خانقاه، مردانقم و کلوانق در بخش منجوان شهرستان خداآفرین از روز دوشنبه آغاز شد و تاکنون چندبار مقام‌های محلی از مهار آتش‌سوزی خبر داده‌اند. با این حال از شامگاه چهارشنبه پس از آنکه بار دیگر حریق در این جنگل‌ها گسترش یافت، مقام‌های مسئول پذیرفتند که آتش‌سوزی به‌طور کامل مهار نشده بود.

جنگل های قاراداغ که نام آن توسط حکومت ضد ترک ایران به شکل ارسباران تحریف شده است با 164 هزار هکتار وسعت در شمالی‌ترین نقطه استان‌های آذربایجان‌شرقی و اردبیل و از ارزشمندترین جنگل‌های آذربایجان است.

این جنگل‌ها در شمال و شمال شرق تبریز در محدوده شهرستان‌های ورزقان، کلیبر، خداآفرین و جلفا پراکنده شده و به دلیل وجود گونه‌های گیاهی و جانوری کمیاب، چشم‌اندازهای بکر و وسیع، گنجینه منحصر به فردی از منابع محیط زیستی را تشکیل داده است.

منطقه قاراداغ علاوه بر ویژگی‌های اکوتوریسم، اکولوژیکی و زیست محیطی، در شمار میراث تاریخی و فرهنگی مردم آذربایجان است.

جنگل‌های قاراباغ از سوی یونسکو به‌عنوان منطقه‌ حفاظتی و ذخیره‌گاه بیوسفر در کره زمین تعیین شده است، اما در چند سال گذشته گزارش‌های متعددی از تخریب، قطع گسترده درختان و تاراج چوب و منابع جنگلی این منطقه منتشر شده است.