آذوح: فعال تورک حامد الهوردی‌پور جهت اجرای حکم دستگیر شد.

حامد الهوردی‌پور فعال ملی تورک اهل سولدوز ظهر امروز یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹٨ توسط مامورین شعبه اجرای احکام تبریز دستگیر شد.

الهوردی‌پور به اتهام "اجتماع و تبانی علیه امنیت نظام" و "فعالیت تبلیغی علیه نظام" از طریق شرکت در اعتراضات سراسری ۱٨ آبان ۹۴ در آزربایجان به هفت ماه حبس تعزیری در زندان اهر محکوم شده است.

در آبان ماه ۹۴ صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برنامه توهین‌آمیزی در قالب سریال کودک تلویزیونی و با نام "فتیله" علیه تورکها پخش کرد که تظاهرات اعتراض‌آمیز زیادی در شهرهای آزربایجان به همراه داشت.

اهر یکی از کانونهای مهم تظاهرات شهری در آن زمان بود. در تظاهرات ۱٨ آبان ۹۴ اهر ده‌ها نفر دستگیر شدند که در نهایت ۲۶ نفر با قرار وثیقه و کفالت آزاد گردیدند.

سرانجام دادگاه انقلاب اهر طی حکمی بدوی هفت تن از فعالین مرتبط با این پرونده بنامهای "اکبر ابول زاده" ، "ابراهیم نوری"، "صالح ملاعباسی" ، "حامد الهوردی پور"، "سلیمان کاظمی"، "اسرافیل فتح‌الله زاده" و "مرتضی شکری" را جمعا به ۵٨ ماه حبس تعزیری محکوم کرد.

سه نفر اول هر کدام به ۱۰ ماه و چهار نفر بعدی هر کدام به ۷ ماه حبس محکوم شدند.

دادگاه تجدید نظر نیز در شعبه سوم استان آزربایجان شرقی در جلسه رسیدگی مجدد به اتهامات و احکام صادره به این فعالین در حکمی نهایی احکام صادره برای شش تن از آنها من جمله الهوردی پور را عینا تأیید کرد.

ابراهیم نوری یکی از متهمان و محکومین این پرونده نیز که از ۱۱ تیرماه ۹۷ در زندان اوین بسر می‌برد اجازه حضور در دادگاه تجدید نظر را نیافت.

حامد الهوردی‌پور اهل سولدوز، دانش آموخته رشته تورکولوژی و دانشجوی رشته حقوق دانشگاه آزاد تبریز بوده و از فعالین مطرح آذربایجان می باشد.