آذوح: احضار فعالین ملی آزربایجانی به دادگاه انقلاب در اردبیل اینبار با احضار سعید صادقی فر فعال ملی و شاعر آزربایجانی ادامه دار گردید.

در ابلاغیه ی ارسال شده علت حضور این فعال ملی” در خصوص گزارش مرجع انتظامی علیه شما مبنی بر تشکیل دسته غیر قانونی جهت بر هم زدن امنیت کشور” قید گردیده است اما از گروه مورد اشاره نامی برده نشده است.

این شاعر و فعال ملی آزربایجانی در تاریخ ۱۱ تیرماه ۱۳۹۷ در هنگام خروج از منزل در راستای جلوگیری از حضور وی و دیگر فعالین آزربایجانی در مراسم سالانه قورولتای قلعه بابک دستگیر شده و پس از صدور قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی به همراه آقایان رحیم غلامی ، علی واثقی ، عسگر اکبرزاده و مهدی هوشمند به زندان مرکزی اردبیل منتقل شده و پس از تودیع قرار در تاریخ ۱۹ تیر ۱۳۹۷ موقتا آزاد گردید.

لازم به ذکر است سعید صادقی فر پیشتر نیز بارها در راستای فعالیت های خویش سابقه بازداشت و زندانی شدن دارد در روزهای اخیر کتاب مجموعه اشعار وی با عنوان ” قورخو بله یینه بوکولن ایمگه ” توسط انتشارات یایلیق منتشر شده است.

همزمان با برگزاری مراسم سالانه قلعه بابک در تیرماه ۹۷ ، ماموران امنیتی حکومت ایران ده‌ها فعال ملی آزربایجانی را در قلعه بابک و شهرهای مختلف آزربایجان جنوبی دستگیر کردند.

در این راستا عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای مفصل به سه زبان ( تورکی ، انگلیسی و فارسی ) در خصوص دستگیری فعالین ملی آزربایجانی درمراسم همایش فعالین ملی آزربایجانی درقلعه بابک و ضمن درخواست آزادی بی قید و شرط فعالین دربند ، برائت تمام بازداشت شدگانی که به قید وثیقه آزاد شدند را خواستار شد.