آذوح: طی ابلاغیه ای که بصورت الکترونیکی از طریق سامانه قوه قضاییه به آقای اسلامی ارسال گردیده، مقرر شده این فعال ملی تورک 26 آبان 1397 ، ساعت 10:00 در شعبه 1 دادگاه تجدید نظر دادگستری استان اردبیل حاضر گردد.

این ابلاغیه در خصوص رسیدگی به شکایت آقای کیومرث اسلامی به رای بدوی صادره یک سال حبس تعزیری می باشد که شعبه 102 دادگاه کیفری دو شهرستان پارس آباد به ریاست قاضی فراهانی مزرعه جهان در خصوص پرونده جاری ایشان صادر نموده است.

در متن دادنامه بدوی آقای فراهانی مزرعه جهان قاضی پرونده دلایل محکومیت آقای اسلامی که با توسل به ماده ۵۰۴ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۷۵ صورت گرفته را اینگونه عنوان نموده است:" متهم از فعالان قوم گرای تجزیه طلب و پانتورکیسم شهرستان پارس آباد در راستای فعالیت تجزیه طلبی اقدام به تهیه گزارش و ترجمه کتابهای فارسی به زبان تورکی و با تحریف آن در فضای مجازی و بارگذاری و به شبکه های خارجی وابسته به اپوزیسیون ارسال می نماید و لیدر و از شاخه های اصلی جریان پانتورکیستی در شهرستان پارس آباد می باشد".

از دیگر دلایل محکومیت قید شده در دادنامه بدوی این فعال آذربایجانی؛ استفاده از اصطلاح "آذربایجان جنوبی" در نوشته‌های وی می باشد.

کیومرث اسلامی۱۳ تیر ماه امسال و درآستانه گردهمایی قلعه بابک در منزل شخصی خود در پارس‌آبادِ مُغان دستگیر و پس از تحمل ۳۷ روز بازداشت و شکنجه در ۱٨ مرداد ۹۷ به قید وثیقه از زندان مرکزی این شهر آزاد شد.

وی در مدت بازداشت به دلیل اعتراض به بلاتکلیفی در زندان، ۹ روز را در اعتصاب غذا بسر بُرد.

کیومرث اسلامی محقق حوزه تاریخ و فرهنگ آذربایجان بوده که به جهت نشر مطالبش در کنار فعالیت‌های مدنی چندین بار دستگیر شده است.

لازم به ذکر است قبل از صدور حکم بدوی، "حضرتی" رئیس اداره اطلاعات پارس‌آباد طی تماس با آقای اسلامی از ایشان خواسته‌ بود که با مراجعه به ستاد خبری این شهر و دادن تعهد مبنی بر توقف فعالیت‌های خویش و قطع ارتباط با عباس لسانی فعال سرشناس تورک، پرونده‌اش مختومه اعلام گردیده شود.

آذوح