آذوح: دکتر سید جمال موسوی نژاد پزشک و فعال ملی تورک اهل سراب که پیشتر در شعبه ۲۶ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود، ظهر شنبه سوم شهریورماه ۱۳۹۷ در مطب خود بازداشت و جهت اجرای حکم به زندان این شهر منتقل شد.

این پزشک آذربایجانی در بهمن ماه سال گذشته پس از یورش نیروهای امنیتی سراب به منزلش که به ضبط گوشی، لپ‌تاپ، کتابها و دست‌نوشته‌هایش منجر شده بود در چندین نوبت جهت بازجویی احضار و پس از تکمیل بازجویی‌ها در دادگاه انقلاب این شهر به اتهام " تبلیغ علیه نظام ، توهین به رهبری و توهین به مقدسات " مورد محاکمه قرار گرفت.

او در جریان محاکمه از اتهامات توهین به مقدسات و توهین به رهبری تبرئه اما در اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق نشر مطالبی تاریخی در جهت "تشکیل حکومت‌ آذربایجان در سال ۱۳۲۴ و تمجید از سید جعفر پیشه‌وری رهبر فقید این حکومت " در یک کانال تلگرامی با نام سارابلی و به جهت پیدا شدن عکس مربوط به بوسه این فعال آذربایجانی بر پرچم جمهوری آذربایجان در لپ‌تاپ شخصی که اعتقاد به قوم‌گرایی به نفع گروه‌های تجزیه‌طلب قلمداد شده به یک سال حبس تعزیری محکوم گردید.

با اعتراض این فعال آذربایجانی به رأی صادره و تشکیل دادگاه تجدید نظر در شعبه ۲۶ استان آذربایجان شرقی به ریاست قاضی میکائیل خوبیارپور نیز حکم صادره در دادگاه بدوی عینا تأیید شد.

دادگاه مذکور دلایل و مدارک ارائه شده از سوی تجدید‌نظرخواهانهاکه موجب نقض رأی صادره دادگاه بدوی شود را رد و حکم صادره را وفق موازین شرعی و قانونی برشمرده بود.

به گفته موسوی‌نژاد او در تمام مراحل بازجویی، تفهیم اتهامات، رسیدگی به اتهامات و در تشکیل دادگاه تجدید نظر مورد تحقیر و توهین‌ نیروهای امنیتی و قضایی قرار گرفته بود که از این رو روند دستگیری ، بازجویی و رسیدگی به پرونده‌اش را مغرضانه و سفارشی خوانده است.

سید جمال موسوی‌نژاد پیشتر در سال ۹۱ نیز به همراه سه فعال دیگر شهر سراب دستگیر و پس از شکنجه شدید به اتهام عضویت در گروه‌های غیرقانونی از سوی دادگاه انقلاب و تجدید نظر، متحمل یک سال حبس تعزیری شده است.

آذوح