آذوح: نماینده مردم اورمیه شب گذشته در صحن علنی شورای شهر اورمیه که با حضور سایر نماینده گان آزربایجان غربی ، شهردار و اعضای شورای شهر اورمیه برگزار شد، عنوان کرد” دریاچه اورمیه احیا نشده است و تنها نسبت به سال گذشته ۴۸ سانتی متر افزایش ارتفاع دارد.

به گزارش ایسنا، سیدهادی بهادری با اشاره به این که میزان بارش‌ها در اورمیه نسبت به سال قبل کاهش داشته است، گفت” رهاسازی آب از سدها، لایروبی رودخانه‌ها و اتصال زرینه رود به سیمینه رود دلیل اصلی این افزایش ارتفاع است، درواقع احیاء صورت نگرفته است.

بهادری همچنین حق آبه دریاچه اورمیه از رودخانه آراز( ارس) را ۱۵۰ میلیون متر مکعب و از رودخانه زاب ۸۰۰ میلیون متر مکعب عنوان کرد و گفت” در حال حاضر رودخانه آراز از اولویت خارج شده و انتقال ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب از کانی سیب جزو برنامه‌هاست که با حفر تونل به راحتی به سمت دریاچه سرریز خواهد شد.

عیسی کلانتری، دبیر ستاد احیای دریاچه اورمیه نیز امروز در گفت و گویی با ایلنا درباره مسئله «احیاء » که گویی پاسخی به اظهارات نماینده مردم اورمیه است، با بیان اینکه دوران احیا، دوران بسیار مهمی است که شرایط آن با دوران تثبیت فرق می‌کند، مدعی شد” باید سرمایه‌گذاری‌های لازم برای دوران احیا انجام شود، اگر سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، برنامه‌های ستاد احیا را به درآمدهای دولت وصل کند، دیگر قابلیت اجرای آن سخت خواهد بود، زیرا مشخص نیست که درآمدهای دولت چگونه است. بر این اساس، اگر دولت به‌دنبال احیای دریاچه است، برنامه احیا باید اجرا شود و این ربطی به درآمد دولت ندارد و بودجه دریاچه باید تأمین شود، زیرا احیای دریاچه اورمیه هزینه‌بر است.

براساس آخرین اظهارات مسئولان احیاء، در حال حاظر حجم آب دریاچه اورمیه ۲٫۴ میلیارد مترمکعب است.

گفتنی است که دریاچه اورمیه برای اینکه به شرایط مطلوب برسد باید حداقل ۱۴ میلیارد مترمکعب از مخزن این دریاچه از آب انباشته شده باشد.

 Azerbaijan