آذوح: پس از مذاکراتی سخت و‌ فشرده طی روزهای گذشته در ژنو بلاخره آمریکا و روسیه شامگاه جمعه 9 سپتامبر 2016 بر سر طرحی برای برقراری آتش بس در جنگ داخلی سوریه و گذاشتن سنگ بنای یک فرآیند صلح به توافق رسیده‌اند.

شامگاه جمعه، جان کری و لاوروف در یک کنفرانس خبری مشترک ضمن اعلام توافق بر سر برقراری آتش‌بس  در سوریه در باره جزئیات این توافق به خبرنگاران پاسخ دادند.

وزیران خارجه آمریکا و روسیه تاکید کردند، توافق بر دو محور اساسی و آن متوقف کردن درگیری‌ها و اقدام مشترک علیه داعش و النصره استوار خواهد بود.

جان کری وزیر خارجه آمریکا با اعلام این خبر گفت امیدوار است این توافق صلح را به سوریه بازگردانده و موجب کاهش رنج مردم سوریه شود.

وی در جمع خبرنگاران گفت:«توافق جدید برای آتش‌بس سراسری در سوریه از دوشنبه شب، 12 سپتامبر همزمان با عید قربان آغاز خواهد شد».

کری افزود:«درگیری‌ها از عصر 12 سپتامبر متوقف می‌شود وعملیات مشترک آمریکا و روسیه علیه داعش وجبهه النصره ادامه خواهد داشت».

کری گفت:« روس‌ها موافقت کردند، هر گونه نقض آتش‌بس از سوی رژیم اسد به عهده و مسئولیت آنها خواهد بود آنها همچنین متعهد شدند که به بشار اسد فشار بیاورند تا نسبت به اجرای این توافق پایبند باشد».

این توافق توقف در تمامی حملات، از جمله حملات هوایی و و رساندن کمک‌های بشردوستانه به مناطق نیازمند و محاصره شده در سوریه از جمله حلب را شامل خواهد شد.

کری همچنین از ایجاد یک مرکز عملیات مشترک با روسیه برای مواضع گروه تروریستی تندرو مانند داعش و جیش فتح الشام (جفش) یا همان جبهه‌النصره سابق خبر داد.

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد انتظار دارد مسکو پایبندی دولت بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه به آتش‌بس را تضمین کند.

لاوروف: بی اعتمادی در همکاری میان واشینگتن و مسکو همچنان باقی است

از سوی دیگر سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه تأکید کرد که بی‌اعتمادی در همکاری‌های آمریکا و روسیه و مذاکرات دو کشور در خصوص سوریه کماکان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه اولویت اصلی برای این این توافق حفظ آتش‌بس خواهد بود، اضافه کرد آمریکا و روسیه با تمامی طرف‌ها برای حصول اطمینان از توقف درگیری‌ها در سوریه ظرف 48 ساعت آینده همکاری خواهند کرد.

لاوروف تصریح کرد مسکو جزئیات توافق جدید را به دولت سوریه اطلاع داده و دمشق آماده اجرای آن است. وزیر خارجه روسیه علاوه بر این گفت هیچ کس نمی‌تواند برای اجرای توافق جدیداً حاصل شده با آمریکا ضمانت بدهد.

استفان دی‌میستورا، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در امور سوریه از این توافق استقبال کرد.