آذوح: تشییع جنازه غلامرضا شیرانی، ۲۰ شهریور در اصفهان برگزار شد و فرمانده کل و فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران در آن حاضر بودند.

تشییع جنازه غلامرضا شیرانی، ۲۰ شهریور در اصفهان برگزار شد و فرمانده کل و فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران در آن حاضر بودند.

روابط عمومی نیروی دریایی ارتش ایران می‌گوید که «به همرزمان شهیدش پیوسته» و فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی «شهادت» او را تسلیت گفته است.

دریادار غلامرضا شیرانی، فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی ارتش در دریای عمان بود که «ولایت جاسک» نام دارد.

خبر درگذشت آقای شیرانی، جمعه ۱۹ شهریور اعلام شد.

نیروی دریایی ارتش در اطلاعیه‌ای گفت که این فرمانده ارشد «در حین اجرای ماموریت» به «همرزمان شهیدش پیوست».

در این اطلاعیه صرفا به برخی فعالیت‌های دریادار شیرانی مانند «تامین خطوط مواصلاتی و کشتیرانی در آب‌های آزاد و بین‌المللی و نیز فراهم نمودن زیرساخت‌های معیشتی برای مردم سواحل مکران» اشاره شده اما نه دلیل مرگ او اعلام شده نه محل آن.

سرلشکر عطاءالله صالحی، فرمانده کل ارتش ایران نیز در پیامی که ۲۱ شهریور صادر کرد، اشاره‌ای به نحوه یا محل مرگ فرمانده ارشد نیروی دریایی نکرد.

آقای صالحی از دریادار شیرانی به عنوان «شهید اقتصاد مقاومتی» نام برد و گفت او که «لباس خدمت و حراست در منطقه‌ای حساس از ایران اسلامی را بر تن کرده» بود، در نهایت «در راه آنچه که به آن اعتقاد داشت، به لقاءالله پیوست».

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم در گزارشی درباره آقای شیرانی، صرفا به بیان این مسئله اکتفا کرده که این فرمانده ارشد نیروی دریایی، در «حین انجام ماموریت، به همرزمان شهیدش پیوست».

تشییع جنازه غلامرضا شیرانی، شنبه ۲۰ شهریور در اصفهان برگزار شد و فرمانده کل و فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران در آن حاضر بودند.

بر طبق تقسیم کاری که در سال‌های اخیر میان سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته، نیروی دریایی سپاه مسئولیت تامین امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز را بر عهده دارد و نیروی دریایی ارتش هم امنیت دریای عمان و کشتی‌های ایرانی در آب‌های بین‌المللی را تامین می‌کند.

واحدهای گشتی نیروی دریایی ارتش در سال‌های اخیر در چند نوبت با قایق‌های دزدان دریایی در خلیج عدن و اقیانوس هند درگیر شده‌اند.

نیروهای مسلح ایران همچنین به کمک تسلیحاتی به شورشیان شیعه مذهب حوثی در یمن متهمند.

ابهام در نحوه و محل مرگ غلامرضا شیرانی در حالیست که پیشتر در اردیبهشت سال جاری، محمد ناظری، فرمانده یگان تکاوری دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در جنوب کشور درگذشت اما درباره نحوه مرگ او هم موارد متعددی مطرح شد.

در آن هنگام، علیرضا تنگسیری، جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه اعلام کرد که آقای ناظری هنگام انجام ماموریت در منطقه دریایی «نازعات» در تنگه هرمز و به دلیل «عارضه شیمیایی» فوت شده است.

خبرگزاری تسنیم دلیل مرگ آقای ناظری را «ایست قلبی» اعلام کرد.

روابط عمومی سپاه پاسداران نیز اعلام کرد که او «در حین انجام ماموریت در منطقه نازعات» در تنگه هرمز درگذشت.

از محمد ناظری به عنوان یکی از فرماندهان عملیات دستگیری تعدادی از تفنگداران دریایی آمریکا در خلیج فارس نام برده شده بود.

Radiofarda