آذوح: بنیاد شعر و ادبیات داستانی، کنگره ملی نکوداشت استاد میرزاحسین کریمی مراغه‌ای، شاعر و طنزپرداز نامدار آذربایجان را در روزهای پایانی شهریورماه در اورمیه برگزار می‌کند.

به گزارش یول‌پرس، این کنگره که با برگزاری پنل‌های علمی، ارائه مقالات و سخنرانی همراه است، ۲۹ شهریور و در آستانه عید سعید غدیر به میزبانی اورمیه، مرکز آذربایجان غربی برگزار می‌شود و شاعران، طنزپردازان و اساتیدی از سراسر کشور در آن شرکت خواهند کرد.

در این کنگره ملی، سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جمع استادان، شاعران و نویسندگانی چون ساعد باقری، ناصر فیض، اسماعیل امینی، غلامرضا طریقی، صالح سجادی، جواد محقق، بهروز جلالی، سعید سلیمان‌پور، مصطفی قلی‌زاده علیار و … به تکریم و تجلیل از استاد حسین کریمی مراغه‌ای خواهد پرداخت.

کریمی مراغه‌ای، زاده ۱۳۰۶ مراغه و از شاعران معاصر است. او ادامه‌دهنده سبک سنتی و کلاسیک شعر است که در اشعار طنز خود، رسم و رسوم زمانه‌اش را به چالش گرفته است. بیش‌تر اشعار او هرچند به ترکی آذربایجانی سروده شده‌اند، ولی به علت مقید بودن به سبک قدیم و اوزان شعری با تعبیرات و اصطلاحات عربی و فارسی بسیاری آمیختگی دارند. مجموعه‌های طنز کریمی مراغه‌ای در طول عمر او در ۶ جلد و با عنوان «رنگارنگ» به چاپ رسیده است.

یادآور می‌شود، کنگره ملی نکوداشت استاد کریمی مراغه‌ای، پایانی بر سه روز برنامه ادبی است که از سوی بنیاد شعر و ادبیات داستانی در اورمیه برگزار می‌شود. برگزاری چهارمین دوره نیمه‌متمرکز شعر «کلک خیال»، رونمایی از کتاب سه جلدی «بیز بئله گولردیک» (سیر طنز بر ادبیات ترکی آذربایجانی) به کوشش صالح سجادی، برپایی شب شعر ترانگیزان غدیر و… از برنامه‌های این بنیاد در اورمیه خواهد بود.

کنگره ملی نکوداشت استاد کریمی مراغه‌ای، روز دوشنبه ۲۹ شهریور از ساعت ۱۶:۳۰ دقیقه در تالار وحدت اورمیه برگزار می‌شود.

 Azerbaijan