آذوح: شاهین برزگر فعال ملی آزربایجانی پس از مراجعه به دادسرای عمومی و انقلاب تبریز از صدور قرار جلب به دادرسی برای یکی از اتهامات وارد بر پرونده اش خبر داده است.

این قرار توسط شعبه ۱۵ دادسرای عمومی و انقلاب تبریز به قضاوت بازپرس هادی شهابی صادر شده و طبق آن برای این فعال ملی در مورد یکی از اتهام وارده که «تحریک و دعوت مردم به اعمال خشونت آمیز از طریق سامانه های مخابراتی در فضای مجازی» اعلام شده؛ قرار جلب به دادرسی و از اتهام وارده دوم که «انجام فعالیت تبلیغی علیه نظام» عنوان شده؛ قرار منع تعقیب صادر گردیده است‌.

شاهین برزگر فعال ملی آزربایجانی ساکن تبریز است که در تاریخ ۱۴۰۰/۴/۳۱ توسط ماموران وزارت اطلاعات، بدون ارائه حکم دستگیر و به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز منتقل شده بود.

این فعال سیاسی در اعتراض به بازداشت غیر قانونی خود در سه روز ابتدایی بازداشت دست به اعتصاب غذای خشک زده بود که در روزهای دوم و سوم از شدت ضعف بی هوش و به بهداری وزرات اطلاعات جهت مداوا منتقل شده بود.

شاهین برزگر بعد از مراحل بازجویی در تاریخ ۱۴۰۰/۵/۲۰ همراه دیگر فعالین ملی به نام های: آقایان نادر صادقیانی؛ یوسف سلحشور؛ وحید ابهری؛ امیر ستاری و محمد مردی به زندان مرکزی تبریز منتقل و بعد از سه روز با تودیع قرار وثیقه ۶۰ میلیونی به صورت موقت، آزاد شده بود.

این هنرمند آزربایجانی در سالهای گذشته مربی گروه رقص کمچی در جلفا بوده و هم اکنون نیز مربی گروه رقص آییل در تبریز است و در شهرهای مختلفی همچون ملکان و مراغه کلاس‌های رقص آزربایجانی را تاسیس و مدیریت کرده است.

وی همچنین استاد زبان تورکی آزربایجانی است که در سالهای گذشته در دانشگاه پیام نور تبریز، زیر نظر کانون فرهنگ و تمدن اسلامی آزربایجان، اقدام به تدریس زبان تورکی آزربایجانی نموده است.

شاهین برزگر لیسانس مهندسی اجرایی عمران و دانشجوی رشته حقوق است و در جنبش دانشجویی آزربایجان نقش به سزایی را ایفا نموده است‌. ایشان در رابطه با مسائل حقوقی و دغدغه های ملت آزربایجان مقالات مؤثری نوشته است که از این مقالات میتوان به حق تعیین سرنوشت ملت‌ها، جایگاه والای نهاد وکالت؛ عدالت قضایی؛ نقض آشکار حقوق زندانیان و متهمان؛ انتخابات در نظام های توتالیتر؛ آنادیلیمیز ایلک سنگریمیز؛ اشاره نمود.

شاهین برزگر در سالهای اخیر به خاطر فعالیت های مدنی و دفاع از حقوق پایمال شده ملت آزربایجان به دفعات دستگیر و به زندان محکوم شده است.