دادستان دیوان محاسبات می‌گوید تا کنون ۷ حکم قطعی و در حال اجرا علیه احمدی نژاد صادر شده.

از این تعداد ۵ پرونده نفتی و ٢ پرونده غیرنفتی بوده که همه آنها منجر به حکم قطعی شده.

فیاض شجاعی، دادستان دیوان محاسبات می‌گوید مجموع تخلفات محمود احمدی‌نژاد بیش از ۷ هزار میلیارد تومان است.

به گفته این دادستان، ضرر و زیان‌های ناشی از تصمیمات رئیس‌جمهوری پیشین ایران آنقدر بزرگ است که شاید امکان اجرای حکم نباشد.

فیاض شجاعی اعلام کرد اموال احمدی‌نژاد نزدیک ۲ میلیارد تومان است به همین خاطر عملاً توقیف آن کفاف جبران خسارت را نمی‌دهد. اما از آنجا که حقوق و دارایی‌های رئیس‌جمهوری پیشین کفاف جبران خسارت را نمی‌دهد دادستان می‌تواند قسط بندی کند.

با این حال فیاض شجاعی اضافه کرد «رای دیوان همان اعلام به مجلس است. مجلس دستش باز است و می‌تواند در مورد ایشان تصمیم بگیرد. به هر حال در مورد افرادی در این سطح باید در سطوح بالا تصمیم بگیرند که چه برخوردی صورت بگیرد».

بنابر اظهارات دادستان دیوان محاسبات، بحث ممنوع الخروجی احمدی نژاد هم مطرح بوده اما از آنجایی که «او آب بخورد نظام متوجه می‌شود» و خروج مخفیانه وی منتفی است، اجرای رای دیوان همان اعلام به مجلس است.

بنابر رویه دیوان محاسبات در زمان رسیدگی به پرونده‌های محمود احمدی‌نژاد که در سال ۹۲ آغاز شد هر کس اقدامش منجر به ضرر و زیان بیت‌المال شود رای جبرانی در موردش صادر می‌شود. اما در حال حاضر رویه دیوان تغییر کرده و این نهاد حکم مجازات هم صادر می‌کند؛ هر چند در مورد پرونده احمدی نژاد این رویه عطف به ماسبق نخواهد شد و احکام صادر شده برای او تنها جنبه جبرانی دارد.

تأیید کرده که احمدی‌نژاد در خصوص این ۷ پرونده لایحه دفاعیه‌اش را به دیوان ارسال کرده بود.

دیوان محاسبات رسیدگی به پرونده‌های احمدی نژاد در زمان ریاست‌جمهوری او آغاز کرده بود. فیاض شجاعی می‌گوید او در دوران ریاست جمهوری اش «توضیحاتش را با این لحن می‌گفت که خیلی به شما ارتباطی ندارد اما بعد از دوره ریاست‌جمهوری‌اش به صورت جزئی و ریز، موارد را توضیح می‌داد».