آذوح: مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اردبیل گفت: تمامی خودروهای آتش‌نشانی اردبیل بیش از ۱۶ سال عمر داشته و غیراستانداردند.

به گزارش یول پرس،محمودرضا یعقوبی در جلسه پدافند غیرعامل در سالن شیخ صفی‌الدین استانداری اردبیل، اظهار داشت: با توجه به این‌که استاندارد استفاده از خودروهای آتش‌نشانی پنج سال است، تمامی خودروهای  آتش‌نشانی اردبیل بیش از ۱۶ سال عمر دارند و در واقع غیراستاندارد هستند.

وی افزود: استانداردسازی خودروهای آتش‌نشانی یکی از مهم‌ترین مطالبات و خواسته‌های این مجموعه است که امیدواریم با در اختیار داشتن اعتبارات مورد نیاز بتوانیم اقدامات لازم را در رابطه با استانداردسازی خودروها انجام داده و این موضوع و مسئله مهم را در اولویت قرار دهیم.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اردبیل گفت: یکی دیگر از مشکلاتی که در این مجموعه وجود دارد کمبود نیرو است که امیدواریم تامین نیروهای مورد نیاز برای این مجموعه نیز در دستور کار قرار بگیرد تا بتوانیم از این طریق کمبود نیروهایمان را برطرف سازیم، چرا که در حال حاضر در این مجموعه ۹۲ نفر در حال فعالیت هستند و طبق استانداردهای موجود ۲۲۰ نفر کمبود نیرو داریم.

یعقوبی بیان کرد: یکی دیگر از مشکلاتی که در حال حاضر وجود دارد این است که با کمبود ایستگاه آتش‌نشانی نیز مواجه هستیم که باید حداقل چهار ایستگاه دیگر نیز احداث شده و ایستگاههای موجود نیز بازسازی شوند تا بتوانیم از این طریق استانداردسازی ایستگاههای آتش‌نشانی را محقق سازیم.

وی تصریح کرد: بیش از ۲۰۰ واحد صنعتی در شهرک‌های صنعتی یک و دو، ۱۱۸ مدرسه، ۲۱ واحد پمپ بنزین و اکثر درمانگاه‌های شهر اردبیل در مقابل هرگونه حادثه‌ای غیرایمن هستند که اقدامات مربوط به استانداردسازی این اماکن باید در دستور کاری قرار بگیرد تا بتوانیم امنیت این اماکن را هر چه سریع‌تر فراهم سازیم.

در همین حال حمید لطف‌ اللهیان شهردار اردبیل از خرید اولین نردبان ۵۶ متری اطفا حریق برای سازمان آتش نشانی اردبیل خبر داد و گفت: تاکنون سه یا چهار استان کشور دارای نردبان ۵۶ متری اطفای حریق بود.

وی گفت: این نردبان قابلیت جابجایی ۱۸ نفر را به صورت همزمان به ارتفاع بالا یا پایین تنها در هفت دقیقه دارد و می ‌تواند در مواقع بحرانی به سرعت تخلیه مکان را انجام دهد.

به گفته لطف ‌اللهیان ، ارتفاع این نردبان بیش از حتی مرتفع ‌ترین ساختمان در شهر است و تیرماه سال آینده در آتش‌ نشانی مستقر می‌ شود.

وی همچنین با اشاره به حادثه تلخ پلاسکو گفت: این حادثه نقطه عطفی برای ارزیابی امکانات و نیازمندی ‌های اطفای حریق و مدیریت بحران بود.

پیش تر ، مدیرعامل آتش ‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اردبیل گفته بود در هشت ‌ماه اول سال جاری ۷۴.۲۶ درصد از حوادث امداد و نجات در این استان مربوط به گیر کردن در آسانسور است.

شهر اردبیل بیش از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.