آذوح: عصر دیروز مرتضی مرادپور فعال آذربایجانی یک روز بعد از پایان دادن به اعتصاب غذای خود از زندان مرکزی تبریز آزاد شد.

مرتضی مرادپور زندانی سیاسی آذربایجانی در آخرین ساعات ۹دی۹۵، یک روز پس از آنکه به درخواست مادرش به  اعتصاب غذای خود خاتمه داده بود، از زندان مرکزی تبریزآزاد شد.

با توجه به وضعیت نامطلوب جسمانی مرتضی مرادپور پس از پایان ۶۵ روز اعتصاب غذا و نیاز مبرم وی به مراقبت های پزشکی ویژه، وی بلافاصله برای مراقبت های پزشکی به بیمارستان منتقل شد.

طبق توافق صورت گرفته با مسئولین زندان و قوه قضائیه مرتضی مرادپور اعتصاب غذای خود را بصورت مشروط  شکسته بود، بر اساس این توافق قرار بود که وی روز پنجشنبه با حکم «رای باز منتهی به آزادی» از زندان مرکزی تبریز آزاد شود. این امر علی رغم صدور دستور آزادی، با تعلل مسئولین زندان تبریز به بهانه وضعیت نامطلوب جسمانی  این فعال سیاسی به آخرین ساعات پنجشنبه موکول شد.

آزادی وی در آخرین ساعات امروز با پیگیری و اصرار خانواده این زندانی سیاسی  تُرک آذربایجانی میسر شد. با توجه به نیاز مبرم مرتضی مرادپور به مراقبت های پزشکی ویژه پس از پایان اعتصاب غذا، خانواده مرتضی مرادپور وی را به بیمارستان منتقل کردند.

مرتضی مرادپور، زندانی سیاسی آذربایجانی  روز چهارشنبه ۸دی۹۵ با اعلام این که «به نام آذربایجان و بنا به درخواست مادرم، به اعتصاب غذای خود پایان می‌دهم» به اعتصاب غذای ۶۵ روزه اش پایان داد.

مرتضی مرادپور از روز ۴آبان۹۵ در اعتراض به عدم اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع مجازات و درخواست آزادی‌اش دست به اعتصاب غذا زده بود.

این فعال هویت طلب روز ۲۸اردیبهشت۹۴، از سوی ماموران امنیتی در محل کارش بازداشت و برای گذراندن دوران محکومیت خود به زندان مرکزی تبریز منتقل شد.

مرتضی مرادپور در سال ۱۳۸۸ در دادگاه انقلاب تبریز به اتهام اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم بر علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

وی به همراه برادر خود فردین مرادپور و چندین نفر دیگر از فعالان آذربایجانی در جریان راهپیمایی خانوادگی ۱خرداد۸۸ در پارک ائل گولی تبریز و پس از طرح شعارهایی در رابطه با حقوق زبانی و ملی آذربایجانی ها بازداشت و پس از نزدیک به شش ماه بازداشت به قید وثیقه آزاد شده بود.

Azerbaijan