آذوح: ساعاتی پیش ۸ نفر از بازداشت‌شدگان تحصن «برای آزادی مرتضی مرادپور» در تبریز آزاد شدند.

یکشنبه ۵دی۹۵ صالح ملاعباسی، اکبرابولزاده، مهدی زنجیر بلاغی، اکبر صمیمی، هادی حمیدی شفیق، نیما عباس‌پور، سجاد خلیل‌نژاد و جواد احمدی یکانلی با قرار کفالت ۲۰ میلیونی آزاد شدند.

مدینه (اولدوز) قاسمی دیگر فعال بازداشت شده در این تحصن، همچنان در بازداشت بسر می برد.

به گفته خانواده ایشان، بازداشت شدگان تحصن در بازداشتگاه اطلاعات سپاه نگهداری می شدند.

این ۹ فعال مدنی آذربایجانی، ظهر شنبه ۴دی۹۵ مقابل دادگستری تبریز در تحصن برای درخواست آزادی مرتضی مرادپور همراه با خشونت و ضرب و شتم ماموران امنیتی و انتظامی بازداشت شده بودند.

هفته گذشته نیز در جریان تحصن برای آزادی مرتضی مرادپور، برادرش فردین مرادپور به همراه شماری دیگر از فعالان آذربایجانی مقابل دادگستری تبریز بازداشت شده بودند.

شنبه ۴دی۹۵ خانواده مرتضی مرادپور با همراهی تعدادی از فعالان و شهروندان آذربایجانی برای آزادی مرتضی مرادپور مقابل دادگستری تبریز تحصن کرده بودند.

مرتضی مرادپور از روز ۴آبان۹۵ در اعتراض به عدم اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع مجازات و درخواست آزادی‌اش دست به اعتصاب غذا زده است.

این فعال هویت طلب روز ۲۸اردیبهشت۹۴، از سوی ماموران امنیتی در محل کارش بازداشت و برای گذراندن دوران محکومیت خود به زندان مرکزی تبریز منتقل شد.

مرتضی مرادپور در سال ۱۳۸۸ در دادگاه انقلاب تبریز به اتهام اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم بر علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

وی به همراه برادر خود فردین مرادپور و چندین نفر دیگر از فعالان آذربایجانی در جریان راهپیمایی خانوادگی ۱خرداد۸۸ در پارک ائل گولی تبریز و پس از طرح شعارهایی در رابطه با حقوق زبانی و ملی آذربایجانی ها بازداشت و پس از نزدیک به شش ماه بازداشت به قید وثیقه آزاد شده بود.

 report