آذوح: مخترع برتر جهانی در خصوص تعیین تکلیف پیشنهادهای نخبگان به دولت برای احیای دریاچه اورمیه گفت: طرح‌های نخبگان در وزارت نیرو در حال خاک خوردن است.

به گزارش دورنانیوز، رضا کهولی مخترع برتر جهانی در خصوص اقدامات انجام شده در هفته پژوهش و گزارش‌های ارائه شده توسط مسولان مختلف دولتی اظهار داشت: عمیقا اعتقاد دارم افزایش رشد علمی کشور با اقدامات نمایشی – همایشی و سمبولیک ممکن نیست و ما نیازمند اقدامات زیربنایی و اساسی در این حوزه هستیم.

وی افزود: متاسفانه هر ساله چند صد مراسم در طی هفته پژوهش برگزار می‌شود که اکثر این مراسم به نام نخبگان و به کام مسؤولان دولتی است و در واقع این مراسم برگزار می‌شود تا مسئولان دولتی به افکار عمومی بگویند ما از پژوهشگران و نخبگان حمایت می‌کنیم اما در عمل با وجود توصیه‌های مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری خبری از  حمایت و همراهی مسؤولان دولتی  نیست.

اقدامات شعاری و نمادین مسؤولان در هفته پژوهش موجب یاس نخبگان می‌شود/تا وقتی بودجه پژوهشی کشور ما کمتر از هزینه‌های فوتبال است

کهولی تصریح کرد: تا وقتی بودجه پژوهشی کشور ما کمتر از هزینه‌های فوتبال است؛ چگونه می توان از اهمیت پژوهش و تولید علم و .. در کشور سخن گفت؟!

وی افزود: اقدامات شعاری و نمادین مسؤولان در هفته پژوهش در قبال نخبگان بیشتر از اینکه موجبات افزایش روحیه نخبگان شود، موجب یاس و ناامیدی جامعه نخبگان شد و مسؤولان باید به خاطر داشته باشند که با وعده‌های کاغذی و توخالی نمی‌شود مشکلات نخبگان را حل کرد.

کهولی خاطرنشان کرد: متاسفانه عده‌ای در تلاش هستند تا برای خوش آمدن عده‌ای در غرب؛ شعار ما می‌توانیم را در کشور کم رنگ کنند و در این راه از هر اقدامی فروگذار نیستند اما با حمایت مردم جوانان ایرانی نخواهند گذاشت بازار ایران به جولانگاه کشورهای غربی و شرقی تبدیل شود، این عده باید به خاطر داشته باشند استقلال و عظمت کشور با دادن بازار ایران به شرکت‌های روسی و آمریکایی و اروپایی تقویت نمی‌شود، استقلال کشور با اعتماد به شرکت‌های جوان و هایتک و تقویت و حمایت واقعی از شرکت های دانش بنیان تقویت می‌شود.

وی ادامه داد: همان طوری که بارها گفته‌ام؛ تنهاترین راه برون رفت کشور از مشکلات فعلی را اعتماد به جوانان و نخبگان می‌دانم و یقین دارم که با تکیه بر توانمندی نخبگان داخلی می‌توان بدون وابستگی به بیگانگان خیلی از مشکلات کشور را حل کرد.

مخترع برتر جهانی افزود: بررسی تاریخ معاصر کشور نشان می‌دهد؛ هر جا جوانان وارد شده‌‌اند، توانسته‌اند بر تمام مشکلات غلبه کنند در همین ماجرای سوریه حضور جوانان مومن و معتقد فضای جنگ را تغییر داد و موجبات شکست نقشه‌های استعمارگران و صهیونیست‌ها را فراهم کرد، آیا چنین نمونه‌هایی برای میدان دادن به جوانان کافی نیست؟!

عده‌ای عافیت طلب بر مصادر دولتی تکیه زده‌اند

وی تصریح کرد: با وجود این حقایق تاریخی از نقش‌آفرینی جوانان و نخبگان در کشور و با وجود اعتماد رهبری و ریاست جمهوری به نخبگان و جوانان، عده‌ای عافیت طلب  که بر مصادر دولتی تکیه زده‌اند، اجازه ظهور و بروز به نخبگان و جوانان نمی‌دهند.

کهولی گفت: وقت آن رسیده تا آقای رئیس جمهور قبل از انتخابات و برای افزایش سرعت قطار توسعه کشور تکلیف خود را با این افراد مشخص کند.

ستاد احیای دریاچه اورمیه مکانی برای استراحت و خنده عده‌ای بازنشسته شده است

وی افزود: در این زمینه از مردم می‌خواهم که حضور جوانان متعهد در صحنه به مطالبه عمومی آنها از این دولت و دولت آینده تبدیل شود تا بلکه با فشار افکار عمومی شاهد بازنشسته شدن مدیران همیشه مدیر و حضور جوانان در صحنه باشیم، من از تمام کسانی که دل در گرو توسعه کشور دارند می‌خواهم راه را برای حضور نخبگان و جوانان باز کنند و عمیقا اعتقاد دارم با حضور جوانان نه افتضاحی مانند فیش حقوقی پیش می‌آید نه گم شدن دکل و

کهولی در پاسخ به سئوال خبرنگاردر خصوص تعیین تکلیف پیشنهادهای نخبگان به دولت برای احیا دریاچه اورمیه گفت: متاسفانه در این دولت هم مثل دولت قبل؛ طرح‌های نخبگان در وزارت نیرو در حال خاک خوردن است و جواب درست حسابی هم به ما نمی‌دهند و وضعیت دریاچه هم برخلاف گزارش عده‌ای همچنان وخیم است.

وی تصریح کرد: ستادی هم که مقرر بود مکانی برای احیای دریاچه اورمیه باشد، به مکانی برای خنده و تفریح و استراحت عده‌ای بازنشسته تبدیل شده و این ستاد که خود جزئی از دولت است، جز نق زدن و اعتراض به دولت کار خاص دیگری انجام نمی‌دهند.

کهولی ادامه داد: در روزهای آینده در خصوص عملکرد دولت در احیا دریاچه اورمیه بیشتر و مفصل‌تر صحبت خواهم کرد.

رضا کهولی یکی از چهار مخترع برتر جهان در سالهای ۲۰۰۶ – ۲۰۰۵ است که تاکنون توانسته افتخارات بسیاری را در مسابقات مختلف برای کشورمان به ارمغان آورد.

جوانی که در ۱۷ سالگی با سخنرانی در چهار دانشگاه معروف انگلیس از جمله “کمبریج”توانست موجب شگفتی اساتید انگلیسی مستمع خود شود.

سال ۱۳۶۷ در هشترود به دنیا آمده، پدرش کارمند دادگستری و مادرش معلم بازنشسته است. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در هشترود به پایان رسانده و در رشته مکانیک (طراحی جامدات ) از دانشگاه تبریز فرغ التحصیل شده است.

او برای نخستین بار در سال ۲۰۰۵ و در جشنواره جهانی اختراعات در سویس شرکت کرد که توانست در میان ۳۸ مخترع جهان قرار بگیرد و جایزه ویژه تکنولوژی مالزی و مدال نقره  جشنواره اختراعات سویس را کسب کرد.

عمده‌ترین اختراع او مربوط به شیوه نوین باروری ابرها است. بارورسازی ابرها از ۳۰ سال پیش در دنیا صنعتی شناخته شده است و از اصلی‌ترین کشورهای فعال در این قضیه روسیه و آمریکا هستند. در حال حاضر دو روش برای بارورسازی ابرها وجود دارد که هر کدام از این روش‌ها مشکلات و ایراداتی دارند، اما روشی که رضا کهولی در بارورسازی اختراع کرده علاوه بر ارزان بودن این روش باعث تقویت خاک نیز می‌شود.

دومین اختراع وی یک هواپیما است که مخلوطی از هواپیما و بالن و کشتی است و برای پروازهای بین شهری و .. مناسب است و دارای ۴ موتور الکتریکی است که با استفاده از باطریهای خورشیدی شارژ می‌شود و دارای قابلیت حرکت در آب و هوا است، طول این وسیله نقلیه هوایی ۲۰ متر، ارتفاع پروازی آن ۳ هزار متر و حداکثر سرعتش ۱۰۰ کیلومتر در ساعت خواهد بود.

این مخترع ۱۸ سال در طول دوران تحصیل خود از زمان نوجوانی توانسته است نزدیک به ۱۷ اختراع شامل ۱۵ اختراع ملی و دو اختراع بین‌المللی را به نام خود ثبت کند.

 Iran microscope map