آذوح: فعالان ملی آذربایجان در اعتراض به اظهارات پزشکیان سالن سخنرانی را ترک کردند.

به گزارش آذوح پزشکیان در جلسه سخنرانیش در دانشگاه آزاد ارومیه فعالین ملی آذربایجان را مورد اهانت قرار داده و الفبای ترکی را بیگانه خطاب کرد.

فعالان سیاسی و دانشجویان ترک در اعتراض به حرفهای وی سالن سخنرانی را ترک کردند.

روز 20 آذر در سالن آمفی تئاتر دانشگاه اورمیه به دعوت دانشجویان اصلاح طلب و پرسنل اصلی دانشگاه از نماینده ی مجلس دکتر پزشکیان(رئیس فراکسیون مناطق ترک نشین) همایشی با عنوان آینده دموکراسی در ایران برگزار شد.

فعالین ترک با حضور در مراسم با بلند کردن تصاویر مرتضی مرادپور و با شعار های "آذربایجان وار اولسون مرادپور آزاد اولسون" خواستار آزادی این فعال ملی آذربایجان شدند.

ابتدا مجری برنامه از تمامی سخنرانان خواست تا به زبان فارسی صحبت کنند و سپس اعلام کرد هرکسی که میخواهد سخنرانی کند اسم نویسی نماید.

یکی از فعالین جنبش دانشجویی آذربایجان خطاب به پزشکیان این سوالات را طرح کرد که "چرا آقای مرتضی مرادپور برای طلب کردن حقوق اولیه خود که تحصیل به زبان مادری میباشد در زندان به سر می برد، چرا به ملت ترک آزربایجان از سوی نهادهای حکومتی عامدانه مردم آذری زبان گفته می شود، چرا شاهد توهینهای ادامه دار در رسانه ها علیه ملت ترک می باشیم".

با ممانعت مجری برنامه از ادامه سخنرانی این فعال ملی با بهانه کمبود وقت جلوگیری شده و پاسخ پزشکیان نسبت به سوالات این جوان دانشجو نیز بسیار تامل برانگیز بود.

آقای پزشکیان بدون توجه به سوالات طرح شده و با اشاره به پلاکادرهای موجود در سالن گفت که "چرا خواسته هایتان را به زبان انگلیسی نوشته اید؟". سینا حسنی، فعال دانشجویی آذربایجان خاطرنشان کرد "همانطور که شما فارسی حرف میزنید که ایرانی ها بفهمند چه میگویید، ما انگلیسی نوشتیم که جهانیان ببینند که در قفس ایران چه میکشیم."

پزشکیان در ادامه ضمن تکرار ادعای خود گفت "حروف لاتین آزربایجان‌ انگلیسی هست و مال آزربایجان نیست و کسانی که دنبال یادگیری این حروف الفبا و الفبای ترکی آذربایجان هستند بیگانه اند. حروف و زبان اصلی ایران فارسی می باشد."

این امر با اعتراض شدید فعالان ملی حاضر در سالن مواجه گردیده و به نشانه ی اعتراض سالن را ترک کردند.

آذوح

photo 2016 12 11 00 06 12

photo 2016 12 11 00 06 08