آذوح: نماینده مجلس ایران در سخنان خود گفت که تدریس زبان ترکی در دانشگاه یک توطئه است و  زبان ترکی بایستی در مدارس تدریس شود.

این نماینده جوان مجلس تصریح کرد: تدریس زبان ترکی در دانشگاه یک توطئه است، چرا که چون آینده شغلی ندارد کمتر کسی رغبت به انتخاب رشته می‌کند و این بهانه خواهد شد برای حذف آن؛ این زبان باید در مدارس تدریس شود.

حسن‌نژاد در ادامه گفت: همه از بیکاری گله دارند آن‌وقت رییس جمهور کشور نیز از بیکاری گلایه‌مند است! چه کسی باید این مشکل را رفع کند؟

وی همچنین اظهار کرد: می‌گویند نمایندگی امانت است؛ ما کاملا قبول داریم اما آیا پست‌ها و مسئولیت‌های دیگر امانت نیست؟

نماینده مردم مرند و جلفا تصریح کرد: وقتی می‌گویم رئیس فلان اداره ضعیف است جریان درست می‌کنند که نماینده دخالت می‌کند، اما وقتی مردم از ضعف همان مسئول متضرر می‌شوند مشکل را می‌اندازند گردن نماینده!

حسن‌نژاد با اشاره به حادثه اخیر ریلی گفت: چرا از استیضاح وزیر راه و شهرسازی واهمه دارند؟ چون باید پاسخ بدهند که چرا این کار را به هزینه کلان سپرده‌اند به سیستمی که در لحظه حساس خطا می‌دهد.

وی افزود: یک چکش در قطار پیدا نمی‌شود تا شیشه را بشکنند و می‌گویند بودجه نیست، اما نمی‌گویند این حقوق‌های نجومی پس از کجا آمده است.

این نماینده مجلس ادامه داد: وقتی یک مسئول در حادثه جان باختن تعدادی انسان بی‌گناه قبل از هرچیز از بیمه حرف می‌زند این همان تفکر اشرافی‌گری است؛  تا آخر پای پرونده قطار تبریز - مشهد هستیم و از استیضاح کوتاه نخواهیم آمد، حتی اگر تنها بمانم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه گفت: وام ازدواج راکد می‌شود، اما از آن‌طرف به یک نفر وام چند ده میلیاردی داده می‌شود.

وی تصریح کرد: این مشکل اختصاص نامناسب بودجه که در دولت وجود دارد در دولت احمدی‌نژاد نیز وجود داشت و نیازمند حل اساسی است.

شهریور ماه امسال، ۴۲ نفر از نمایندگان مجلس ایران طی نامه‌ای به حسن روحانی خواستار افزوده شدن زبان ترکی به مواد درسی مقاطع دبیرستان و دبستان شده و از رئیس جمهوری ایران خواسته بودند، به وزارت آموزش و پرورش دستور دهد کتاب تدریس زبان و ادبیات ترکی برای این مقاطع تحصیلی را چاپ کند.

در سال ۱۳۹۵ رشته زبان و ادبیات ترکی آذربایجانی نیز به رشته‌های موجود اضافه شد و دانشگاه تبریز ۳۰ نفر از ۸۰ نفر ثبت‌نام کرده را برای تحصیل در این رشته جذب کرد.

بر اساس اصل ۱۵ قانون اساسی ایران، “زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران فارسی است. اسناد و مکاتبات و متون رسمی و کتب درسی باید با این زبان و خط باشد ولی استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‏‌های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.”

آذوح

1358456462 vayfdyvlafed