آذوح: مرتضی مرادپور به بند ۱۲ محکومین زندان مرکزی تبریز منتقل شد.

مرتضی مرادپور زندانی سیاسی آذربایجانی ظهر امروز پنجشنبه ۱۸آذر۹۵ به بند ۱۲ محکومین زندان مرکزی تبریز منتقل شده است.

مرتضی مرادپور به همراه رسول رضوی دیگر فعال مدنی دیروز از ندامتگاه کرج به زندان مرکزی تبریز بازگردانده شده بودند.

مرتضی مرادپور پس از ورود به قرنطینه زندان مرکزی تبریز ابتدا به بند ۸ کاردرمانی و در نهایت امروز به بند ۱۲ محکومین منتقل شده است.

علیرغم تاکید آئین نامه داخلی سازمان زندان‌ها مبنی بر اصل تفکیک جرائم، زندان مرکزی تبریز فاقد بند سیاسی بوده و جزو بدترین زندان‌های ایران به لحاض شرایط بد نگهداری؛ خصوصاً برای زندانیان سیاسی-عقیدتی می‌باشد.

این فعالین پس از اعتصاب غذا به ندامتگاه کرج تبعید شده بودند.

مرتضی مرادپور از روز سه‌شنبه ۴آبان۹۵ در اعتراض به عدم اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی در پرونده خود و ممانعت از آزادیش در اعتصاب غذا بسر می برد.

وضعیت جسمی مرتضی مرادپور که در ۴۵مین روز اعتصاب غذا قرار دارد بسیار وخیم گزارش شده است.

بنا بر گفته شاهدان، مرتضی مرادپور در اثر اعتصاب غذا بیش از ۲۰ کیلوگرم کاهش وزن داشته است.

به گفته پزشک زندان در اثر استمرار اعتصاب غذا نصف کبد مرتضی مرادپور از کار افتاده است.

پزشک زندان با ابراز نگرانی از وضعیت بد جسمی وی از تحلیل کلیه‌های این فعال آذربایجانی در اثر اعتصاب غذا یاد کرده و استمرار این وضعیت را به شدت خطرناک عنوان کرده است.

مرتضی مرادپور ضمن ممانعت از تزریق سرم بر ادامه اعتصاب غذا تا تحقق مطالبات قانونی خود تاکید کرده است.

سازمان عفو بین‌‌الملل در حمایت از رسول رضوی و مرتضی مرادپور و چند زندانی عقیدتی دیگر در اعتصاب غذا در ایران فراخوان داد و خواستار نوشتن نامه از طرق مختلف به مقامات ایران با خواست «آزادی فوری و بی قیدوشرط» ایشان شده بود.

سازمان عفو بین‌الملل با بیان این‌که «هشت زندانی عقیدتی شامل مدفعان حقوق بشر، فعالین، هنرمندان و معلمان»، در اعتراض به زندانی بودن‌شان دست به اعتصاب غذا زده‌اند، تاکید کرد: “سلامت این زندانیان با سرعت رو به وخامت می‌رود.”

این سازمان با ارائه جزئیات پرونده و وضعیت این هشت زندانی، از کلیه فعالین خواست با پیوستن به آنان، خواهان آزادی فوری و بدون قیدوشرط زندانیان شوند.