آذوح: مراسم روز دانشجوی دانشگاه اورمیه امروز ۱۷ آذر برگزار شد.

امروز از ساعت ۱۸ عصر سالن چمران دانشگاه اورمیه در حضور قریب به ۱۰۰۰ دانشجو، میزبان دکتر فاطمه راکعی(به عنوان سخنران) و شهربانو امانی(مهمان ویژه) نمایندگان سابق مجلس بود.

دکتر راکعی پس از تبریک روز دانشجو، به تشریح فلسفه‌ی روز دانشجو اشاره کرد و هویت دانشجو را به عنوان هسته‌ی اصلی چرخه‌ی آرمانگرایی معرفی کرد که نباید دچار انفعال شود.

حرف‌های دکتر راکعی راجع‌به پرسش و پاسخ دانشجویی در ادامه برنامه، با اعتراض تند دانشجویان همراه شد و حاضران با شعار "تریبون آزاد، تریبون آزاد" خواستار تریبونی برای بیان حرف‌هایشان شدند.

به گزارش آذوح یکی از دانشجویان خطاب به دکتر راکعی اعلام کرد که هر سال با بهانه‌های واهی حراست و نهاد رهبری دانشگاه از برگزاری تریبون آزاد جلوگیری میکنند. با ادامه‌ی شعار "تریبون آزاد"، دکتر راکعی ضمن اعلام اینکه دانشجو به عنوان قشر جریانساز و بدنه‌ی حرکت جامعه باید پای تریبون‌ها حرف‌هایش را بزند میکروفون خود را بسوی دانشجویان گرفته و درخواست کرد دانشجویان با حضور در جایگاه حرف‌هایشان را بزنند.

علی درگاهی مدیرمسئول نشریه یول با حضور در جایگاه، به ایراد متن سخنرانی خود پرداخت.

وی ضمن انتقاد از فضای خفگان دانشگاه اعم از تعلیق نشریه‌ها و کارشکنی در صدور مجوز کانون آذربایجان‌شناسی، به برخوردهای امنیتی با رسانه‌ها و خبرنگاران که با حکم‌های طولانی‌مدت بهترین سال‌های عمرشان را در بندهای سیاسی زندان‌ها سپری میکنند اشاره کرد.

ندای شعار "زندانی سیاسی آزاد باید گردد" در بازتاب این سخنرانی در سالن چمران طنین‌انداز شده بود.

"آزادی این نیست که فعالین ملی-مدنی زندگی خود را در زندان‌ها با بدترین شرایط من‌جمله اعتصاب غذا سپری کنند"؛ از جمله قسمت‌های مهم سخنرانی این فعال دانشجویی بود و با شعار "مرتضی مرادپور آزاد باید گردد" دانشجویان همراه شد که طی آن دانشجویان خواستار آزادی این فعال ملی-مدنی آذربایجان در ۴۴-مین روز اعتصاب غذایش شدند.

محکومیت تلاش برای ریشه‌کن کردن زبان و هویت تورکی و خشکی دریاچه اورمیه از دیگر مباحث سخنان این دانشجوی هویت‌طلب بود که با اقبال و تشویق حاضرین همراه شد.

برای دیدن ویدیوی صحبتهای ایشان از لینکهای زیر استفاده نمایید:

https://www.facebook.com/AZOHqrupu/videos/1115712871815966/

https://youtu.be/9vc1fiPoJIc

شعرخوانی خانم رؤیا شاه‌حسینی و اجرای گروه تئاتر دانشگاه با موضوع فساد فسادهای شهرداری که تقدیم یاشار سلطانی شد؛ از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

این مراسم در ساعت ۲۱:۰۰ پایان یافت.

آذوح

15354257 1856204267931486 1294818939 o

15419423 1856203791264867 1846828780 o