آذوح: جمعی از فعالین ملی آذربایجان با حضور در واشنگتن دیدارهای یک هفته ای خود را آغاز نمودند.

به گزارش آذوح نمایندگان "گادپ" و "اتحاد آذربایجان جنوبی" در طول هفته ی جاری ضمن دیدار با جمع کثیری از نمایندگان سنا، اعضای کنگره و سازمانهای حقوق بشری موضوع "آذربایجان جنوبی" را با آنان در میان خواهند گذاشت. این دومین بار است که "آذربایجان جنوبی" در این سطح و با بیش از 10 نماینده از کنگره و سنا در طول یک هفته مورد مذاکره قرار می گیرد.

پیش از این نیز در آذر 1392 نمایندگان "اتحاد آذربایجان جنوبی" با حضور در واشنگتن با 17 نماینده ی سنا، کنگره و نمایندگان آنها دیدار و گفتگو نمودند.

گفتنی است در این دیدارها آقای محمود بیلگین(سخنگوی حزب دموکرات آذربایجان جنوبی- گادپ) و آقای حبیب آذرسینا(نماینده ی اتحاد آذربایجان جنوبی) و نمایندگانی از سازمان "یو ان پی او" حضور دارند.

گزارش روز اول:

- آقای موللی کارپئنتر(معاون حقوقی سناتور جان مک کین)

پس از ارائه ی گزارشی از وضعیت آذربایجان جنوبی و مسائل سیاسی، اجتماعی و... آقای کارپئنتر با ابراز علاقمندی بسیار نسبت به این اطلاعات بیان کرد که تمامی اطلاعات و بروشورها را به دست سناتور مک کین خواهد رساند. او تاکید کرد در این خصوص تلاش خواهد شد سوالاتی در مجلس سنا مطرح گردد.

ایشان با اشاره به اینکه در حال حاضر مساله ی اتمی ایران در کانون توجه نمایندگان سنا و کنگره قرار دارد از هیات آذربایجانی خواستند تا آنها را مرتبا در جریان وقایع و حوادث رویداده در آذربایجان جنوبی قرار دهند.

u

 

- مصاحبه با بخش فارسی صدای آمریکا

آقای محمود بیلگین با حضور در استودیوی بخش فارسی صدای آمریکا به سوالات مجریان برنامه پاسخ داد. گزارش مشروح این گفتگوها و بحث و جدلهای صورت گرفته در حین ضبط برنامه همزمان با انتشار از سوی صدای آمریکا درج خواهد گردید.

- خانم تارا سپهری فر(مسئول بخش ایران سازمان دیده بان حقوق بشر Human Rights Watch )

در دیدار با مسئول سازمان "دیده بان حقوق بشر" گزارش کامل نقض حقوق بشر در سالیان گذشته تحویل ایشان گردیده و مسائل روز آذربایجان مورد بحث قرار گرفت. آخرین وضعیت زندانیان سیاسی آذربایجان علی الخصوص وضعیت وخیم مرتضی مرادپور در 43مین روز اعتصاب غذا به اطلاع مسئول این سازمان Human Rights Watch رسیده و ایشان از پیگیری سریع این موضوع خبر داد.

خانم سپهری فر ضمن ابراز تاسف نسبت به وجود تبعیض در امر خبررسانی فعالین ملی آذربایجان و بایکوت خبری از سوی رسانه های فارسی زبان تاکید کرد از این پس ارتباط با فعالین و زندانیان سیاسی ترک را بیش از پیش تقویت خواهد نمود.

u

گفتنی است مشروح دیدارهای آتی متعاقبا انتشار خواهد یافت.

آذوح