آذوح: یک دادگاه در عربستان، امروز سه شنبه (۱۶ آذر ۱۳۹۵) ۱۵ نفر از اعضای یک گروه شامل ۳۲ نفر را به اتهام جاسوسی برای ایران به اعدام محکوم کرده است. اکثریت محکومان به اعدام شهروند عربستان سعودی هستند. در بین این گروه یک ایرانی و یک افغانستانی نیز وجود دارد.

به ‍نوشته روزنامه “الریاض” و دیگر رسانه های عربستان سعودی تمامی ۱۵نفری که در این دادگاه محکوم به اعدام شدند، متهم به خیانت و جاسوسی برای ایران بوده اند. بر اساس رأی دادگاه ۱۵نفر دیگر از متهمان این پرونده به زندان های کوتاه و بلند مدت بین ۶ ماه تا ۲۵ سال محکوم شدند. دو نفر از متهمان این پرونده تبرئه شده اند. یک منبع نزدیک به پرونده به خبرگزاری فرانسه گفته که یکی از تبرئه شدگان شهروند عربستان سعودی است و دیگر فرد تبرئه شده خارجی است. اما او تصریح نکرده است که فرد آزاد شده، ایرانی، یا افغانی بوده است.

افراد این گروه در سال ۲۰۱۳ بازداشت و به جاسوسی برای ایران متهم شده بودند .محاکمه این افراد در ماه فوریه گذشته و به هنگام بالا گرفتن تنش ها بین ایران و عربستان سعودی در دادگاه ویژه جنایی ریاض آغاز شد.

در ماه مه گذشته دیده بان حقوق بشر محاکمه این افراد رابه منزله “نمایش مضحک قضایی” توصیف کرده بود.

بر اساس کیفر خواست دادستان، متهمان این پرونده به اتهام خیانت به عربستان سعودی و همکاری با سرویس های اطلاعاتی ایران مورد پیگرد قانونی قرار گرفته بودند.

 Iran microscope map