آذوح: در حالی که ترکها نسبت به توهین آشکار صادق زیبا کلام به زنان ترک قشقایی معترض هستند، شبکه مستند صدا و سیما نیز با پخش فیلمی مستند به نام "گذری به تنگستان" ترکهای قشقایی را مورد توهین قرار داد.

به گزارش یول‌پرس، دکتر صادق زیبا کلام استاد علوم سیاسی و از تئوریسین‌های نزدیک به جریان اصلاح طلبی در تاریخ ۹۵٫۸٫۲۳ در برنامه “خشت خام” خبرگزاری تاریخ آنلاین در گفتگو با حسین دهباشی مالک و مدیر سایت مزبور در بخشی از صحبتهای خود در حالی که به فعالیتهای کنجکاوانه و علمی محققان استعمارگر اروپایی در ایران اشاره می کرد، با نسبت دادن نام “کولی” به زنان قشقایی  خشم اقشار مختلف ترک‌های  جنوب را برانگیخت. پخش این فیلم در روزهای گذشته  اعتراضات گسترده‌ای را به دنبال داشت و این پایان ماجرا نبود، این‌بار در تاریخ ۹۵٫۹٫۱۰  از شبکه مستند سیمای جمهوری اسلامی ایران مستندی با عنوان “گذری به تنگستان ” به کارگردانی کیومرث پور احمد پخش شد.

در این برنامه که مستندی در ارتباط با مردم تنگستان استان بوشهر بود با پخش صحنه هایی از ترکان کوچرو کشکولی که به قیشلاق خود در استان بوشهر مراجعه کرده اند، از آنان با عناوینی چون “کولی‌های استان فارس” و “کوچیان در به در و نابلد” و “دربه درهای چهار فصل و مهمان در منطقه” یاد شد.

به دنبال این بی حرمتی‌ها به مردم ترک استان فارس، فعالین فرهنگی ترک، طی جلسات و تماسهایی با مسئولین دولتی و نمایندگان محترم مناطق ترک‌نشین، مصرانه خواستار پیگیری اتفاقات اخیر از مجاری قانونی گشتند.

منابع آگاه به یول‌پرس از تلاش فعالین فرهنگی جهت اخذ مجوز قانونی برای برگزاری تجمعات اعتراضی مسالمت آمیز خبر می‌دهند، این در حالی است که طی نشستها و تماس ها با دفتر امام جمعه شیراز، نمایندگان ترک و تنی چند از مسولین دولتی، این تلاشها همچنان ادامه دارد.

صبح امروز نیز گروهی از جوانان قشقایی اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی در شهرضای استان اصفهان نمودند.

نتایج این جلسات و تماسها متعاقبا اعلام خواهد شد.

 Azerbaijan