آذوح: جمعی از سازمان‌های حقوق بشرى و دیگر ملیت‌هاى غیرفارس و همچنین اقلیت‌های نژادی و مذهبى در ایران در نهمین دوره نشست سازمان ملل درباره موضوعات مرتبط با اقلیت‌ها در ژنو شرکت کردند. این نشست در روزهای ۲۴ و ۲۵ نوامبر ۲۰۱۶ در مقر شوراى حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو برگزار شد.

جلسه اول این نشست با سخنرانی کمیسر عالی حقوق بشر، زید بن رعد الحسین آغاز شد. او در سخنانش توجه ویژه به حمایت از اقلیت‌های در معرض خطر در زمان بحران‌ها را خواستار شد.

در این نشست که به مدیریت ماریو یوتزیس، برگزار شد، علاوه بر کارشناسان سازمان ملل، بیش از ۵۰۰ نفر از دانشگاهیان و سازمان‌های غیردولتی از سرتاسر جهان شرکت کردند.

به گزارش العربیه، خانم ریتا ایزاک، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اقلیت‌ها نیز در این نشست گزارش کاملی از اوضاع اقلیت‌ها در جهان ارائه کرد.

شرکت‌ کنندگان در این نشست دو روزه، “تاثیر بحران‌های انسانی بر روی اقلیت‌ها” درکشورهای مختلف را بررسی کرده و پیشنهادهای محدودی برای حمایت و تقویت حقوق افراداقلیت‌های نژادی و دینی در هنگام بحران‌های انسانی ارائه کردند.

سازمان‌هایی از تورک‌های آزربایجانى، عرب‌های اهوازی، کردها، بلوچ‌ها، تورکمن‌ها، اهل سنت، بهائیان و مسیحیان درباره ستمی که دولت مرکزى ایران علیه ملتهای غیر فارس و اقلیت‌ها روا می‌دارند، سخنرانی کردند.

لازم به ذکر است جمعی از فعالین ملی و سازمانهای حقوق بشری آزربایجان جنوبی نیز در این جلسه حضور داشتند.

Azerbaijan