آذوح: دهها نفر در حادثه ی تصادف قطار مسافربری جان باخته و دهها نفر نیز مجروح شدند.

به گزارش آذوح امروز قطار مسافربری تبریز-مشهد که از تبریز عازم شهر مشهد بود متاسفانه در حوالی سمنان با قطار دیگری تصادفر کرده و در این حادثه 45 نفر جان خود را از دست داده و 104 نفر نیز مجروح شده اند.

از این جان باختگان 36 نفر اهل آذربایجان بوده و صدها خانواده در غم از دست دادن عزیزان خود به سوگ نشسته اند.

در پی این مصیبت جان گذار در آذربایجان یک روز عزای عمومی اعلام گردیده است.

مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران خطای انسانی و ناهماهنگی را عامل حادثه برخورد دو قطار مسافربری در ایستگاه هفت‌خوان استان سمنان اعلام کرده است.

محسن پورسید آقایی، مدیرعامل شرکت راه آهن ایران، در توضیح علت این حادثه به تلویزیون ایران گفت قطار مشهد - تبریز به دلیل سرمای هوا و و یخ‌زدگی سیستم ترمز در فاصله پنج کیلومتری سمنان متوقف می‌شود و وضعیت خود را به مرکز کنترل شاهرود اطلاع می‌دهد.

به گفته آقای پورسیدآقایی، چراغ برای تردد قطارها در کل مسیر قرمز می‌شود و قطار مشهد - سمنان (قطار دوم حادثه) هم متوقف می‌شود. اما پس از مدتی شیفت مسئول کنترل تغییر می‌کند و مسئول جدید که "از سابقه قرمز شدن چراغ بی‌اطلاع بوده" در پاسخ به درخواست وضعیت قطار دوم می‌گوید مسیر باز است و احتمالا "چراغ به دلیل برودت هوا قرمز مانده است".

مدیرعامل شرکت راه‌آهن می‌گوید در پی این اطلاع‌رسانی غلط، قطار مشهد - سمنان راه می‌افتد و در مسیر "به شدت با کوپه‌های انتهایی قطار مشهد - تبریز برخورد می‌کند".

تصاویر نشان می‌دهد که برخورد دو قطار باعث آتش‌سوزی گسترده در واگن‌ها شده است. مدیر عامل راه‌آهن ایران توضیحی درباره دلیل آتش‌سوزی نداده است.

سرپرست اورژانس ایران پیشتر گفته بود "اجساد کاملا سوخته‌اند و شناسایی آنها مشکل است".

 آذوح

Azerbaijan