آذوح: رئیس دانشگاه تبریز با تاکید بر اینکه اگر دریاچه خشک شود، ریزگردهای خاکی در برابر ریزگردهای نمکی چیزی نخواهد بود، گفت: بیماری‌های ریوی و پوستی در حال افزایش است.

به گزارش یول‌پرس، محمدرضا پورمحمدی در کنفرانس “پیامدهای جغرافیایی و زیست‌محیطی وضعیت دریاچه اورمیه” که در تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار شد، با اشاره به توانمندی‌های دانشگاه تبریز در عرصه‌های علمی و پژوهشی اظهار داشت: این دانشگاه در بین ۶۴ دانشگاه سراسری کشور رتبه ۵ را در اختیار دارد که به عنوان یکی از مجموعه‌های ستاد احیای دریاچه اورمیه در حال فعالیت است.

وی با بیان اینکه دانشگاه تبریز ۶۵۰ رشته و مقطع با ۱۰ هزار دانشجوی تحصیلات تکمیلی، ۸۰۰ عضو هیئت علمی و ۲۰۰ آزمایشگاه تحقیقاتی در سطح عالی توانایی بالایی برای علمی‌تر کردن احیای دریاچه اورمیه را دارد، افزود: وظیفه ما از نظر علمی در احیای دریاچه سنگین‌تر شده است و از رشته‌های فنی و مهندسی تا علوم پایه و کشاورزی می‌تواند برای احیاکمک کند.

رئیس دانشگاه تبریز، با تاکید بر اینکه احیای دریاچه نباید فراموش شود و باید کارهای انجام یافته برای مردم گزارش داده شود، تصریح کرد: دریاچه را نگاه‌های نا امیدانه ما می‌خشکاند چراکه طبیعت خواست و اراده را بازتاب می‌دهد و اگر معتقدیم خشک می‌شود، حتماً خشک خواهد شد و اگر معتقدیم احیا می‌شود، طبیعت آن را احیا خواهد کرد.

پورمحمدی با بیان اینکه احیای دریاچه اورمیه جزو مطالبات منطقه است، گفت: دولت هم طرح‌های متنوعی را برای احیا برنامه‌ریزی و اجرا کرده است که گزارش آن باید برای مردم ارائه شود.

وی با اشاره به اینکه دریاچه اورمیه بزرگترین زیستگاه طبیعی منطقه است که پتانسیل‌های عظیم اقتصادی اجتماعی و زیست محیطی دارد و باید برای احیای آن اقدام جدی صورت گیرد، ابراز داشت: اراده قوی برای احیا وجود دارد ولی نگرانیم که این بیمار ما که رو به قبله است، اگر خشک شود، فقط دریاچه خشک نمی‌شود، ۴ استان خشک شده و سایر کشورها هم متأثر خواهند شد و باید بیشتر برای موضوع احیا تلاش کنیم.

رئیس دانشگاه تبریز با تاکید بر اینکه اگر دریاچه خشک شود، ریزگردهای خاکی در برابر ریزگردهای نمکی چیزی نخواهد بود، تصریح کرد: بیماری‌های ریوی و پوستی در حال افزایش است.

پورمحمدی با بیان اینکه فاجعه خشک شدن دریاچه اورمیه عمیق‌تر از این است، ادامه داد: وضعیت آب‌های زیرزمینی بسیار بدتر از آب‌های سطحی است، چرا که با مصرف بی‌رویه موجب بیشتر خشک شدن آب‌های زیر سطحی شده‌ایم.

وی افزود: نسل بعدی ما را نفرین می‌کند که سوء مدیریت‌ها آب‌های سطحی و زیرسطحی را خشکاند چراکه کشاورزی را بی‌رویه توسعه دادیم و چندین سد بر روی ورودی دریاچه اورمیه ساختیم و موجب خشکیدن آن شدیم.

 1358456462 vayfdyvlafed