آذوح: اعضای کمپین حمایت از ارک تبریز در گفتگو با دکتر شیری آذر در خصوص تخریب آثار باستانی علی الخصوص ارک تبریز و لزوم توجه به میراث باستانی، به کسب نظر و جمع آوری اطلاعات پرداختند.

دکتر شیری آذر در ابتدا با تسليت ايام شهادت امام حسين و اربعين حسيني به مردم تبريز و آذربايجان عزيز، ضمن انتقاد از عدم نظارت و توجه کافی مسئولان ذيربط به مسئله میراث فرهنگی و آثار باستانی، اذعان داشت؛ میراث فرهنگی و آثار باستانی به عنوان پتانسیلی قوی برای درآمدزایی و جذب گردشگر در جهان امروزي بصورت جدي مورد توجه است که در صورت توجه کافی به این میراث گرانقدر و سایر جاذبه های گردشگری، میتوان جایگزین مهم و پرتوانی برای درآمدزایی در دوران پسا نفت متصور شد. یعنی نفت روزی تمام شده و چاههای نفتی خالی خواهند شد ولی این آثار گرانبها در صورت رسیدگی و نگهداری تا ابد باقی خواهد ماند. برای مثال ما برای جذب گردشگر در سال 2018 نیاز به تمام جاذبه ها تاريخي و مناظر طبيعي و خاصه میراث تاریخی دوره اسلامی خود داریم.

ايشان بيان داشتند : ارک تبریز و ربع رشیدی، میدان صاحب الامر، گوی مچید، خانه ستارخان و سایر آثار باستانی تبربز که اغلب مربوط به تمدن اسلامی بوده و برای قرنها تبریز را به عنوان دژ مستحکم مذهب شیعه و ائمه اطهار معرفی کرده اند، بایستی بزرگترین سرمایه های تبریز برای 2018 باشند.

این فعال فرهنگي و اجتماعی  همچنین با اشاره به اينكه ارك فقط ديوار بجاي مانده نيست ، بلكه محوطه فعلي اطراف ارگ در حقيقت محل ساختمان اصلي ارك تاريخي است و هر گونه تعدي و تخريب در آن  يعني جفاي ديگر در تاريخ تبريز مي باشد ، و علاوه وجود تونل های بزرگ متعدد در اطراف ارک تبریز و راههای زیرزمینی مختلف به سایر نقاط مهم و قدیمی تبریز (از جمله بازار تبریز، قلعه ربع رشیدی، گوی مچید، قلعه شنب غازان و...) ، اصولا جاي براي احداث پارگينك يا هر بناي ديگري در آن محل وجود ندارد ، من نمي دانم كارشناسان اعزامي مي خواهند چه چيزي را ثابت كنند ، اينكه مجموعه بناهاي ارك در كجا بودند؟  مبادا كاري بكنند كه مردم اعتماد خود نسبت به كارشناسان نيز از دست بدهند . وي در ادامه هشدار داد که هر گونه گودبرداری های غیر کارشناسي در اطراف ارک ضمن از بين بردن آثار ارزشمند تاريخي دوره اسلامي  بلكه موجب تخریب تونل هاي تاريخي که دارای معماری خاص و منحصربفرد میباشند، خواهد شد.

در پایان آقای دکتر شیری آذر ضمن تشکر و قدردانی از اعضای کمپین حمایت از ارک برای ایجاد این کمپین، عملکرد قانونی، اسلامی و مدنی این کمپین را بینظیر و آموزنده قلمداد کردند.

https://telegram.me/ark_sarafraz

report