آذوح: فصل‌نامه مطالعات سیاست خارجی تهران که با نام «پویا» و به سردبیری یک شخص معمم به نام حسین صفدری منتشر می‌شود، در نخستین شماره‌اش با بشار اسد، رییس جمهوری مادام‌العمر سوریه گفت‌و گو کرده است.

اسد در این گفت‌و گو درباره دلایل جنگ داخلی سوریه سخنانی گفته است. او در فرازی از این گفت‌و گوی مطول به رابطه و ارادتش به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز اشاره کرده است.

رییس جمهوری سوریه که ادعا می‌کند روحیه ستایشگری ندارد و «اهل مدیحه‌سرایی نیست» درباره ارادتش به رهبر جمهوری اسلامی می‌گوید:

 «به ‌لحاظ شخصی ارادت و محبت بزرگی میان من و حضرت امام خامنه‌ای وجود دارد. این ارادت هیچ ارتباطی به مسائل سیاسی ندارد، بلکه ریشه در سرشت و منش شخصیتی ایشان دارد. تواضع، فروتنی و احترامی که از آن برخوردارند باعث می‌شود که نسبت به ایشان علاقه پیدا کرده و با او روابط شخصی برقرار کنید حتی اگر این رابطه خارج از چارچوب سیاست باشد، از سوی دیگر در چارچوب معادلات سیاسی، ایشان شخصیتی وفادار هستند. ایشان وفاداری ایران نسبت به مواضع سوریه را به نمایش گذاشته‌اند (…)  جنبه سوم متعلق به ایشان آن است که ایشان یک شخصیت راهبردی بزرگ است. این بحران ثابت کرد که ایشان از آغاز مسائل را همان‌گونه که بود می‌دیدند (من نیز با همان دقت می‌دیدم) ‌ اگر بخواهیم درباره ایشان صحبت کنیم (نمی‌خواهم درباره ایشان مدیحه‌سرایی کنم زیرا روحیه ستایش‌گری ندارم) باید واقعیت‌ها را بگوییم تا در تاریخ ثبت شود، ایشان حوادث را این‌گونه به‌روشنی می‌دید از نظر شخصی و از منظر راهبردی، ایشان جایگاه بزرگی در سطح تاریخ منطقه برای خود احراز کرده‌اند

فصلنامه مطالعات سیاسی خارجی تهران با این هدف منتشر می‌شود: « فهم واقع‌بینانه و عمیق از تحولات راهبردی در حوزه سیاست خارجی.»

 Iran microscope map