آذوح: رسول ایرجی در مزار ستارخان بازداشت شد.

به گزارش آذوح رسول ایرجی فعال مدنی تورک ، عصر روز سه‌شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ همزمان با یکصد و دومین سالگرد درگذشت ستارخان سردار ملی مشروطه‌خواهی در ایران ، توسط نیروهای امنیتی در شهر ری بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال یافت .

این بازداشت در حالی صورت میگیرد که در روزهای اخیر نیروهای امنیتی ضمن تماس و تهدید فعالین مدنی تورک در تهران ، آنها را از حضور بر سر مزار ستارخان منع کرده بودند .

به گفته فعالین مدنی حاضر در مزار   سردار ملی ، هنگام فاتحه و نثار گل ، چندین نوبت درگیری لفظی بین فعالین و نیروهای امنیتی صورت گرفت که نهایتا به پراکنده شدن فعالین مدنی آذربایجانی منجر گردید .

رسول ایرجی فعال مدنی آذربایجانی اهل خوی و ساکن تهران است که قبل از این در سال ۹۴ و در اولین روز بازگشایی مدارس در ایران به جهت اعتراض به عدم آموزش زبان و ادبیات ترکی برای دانش آموزان تورک در ایران ، به همراه چند تن از فعالین دیگر خویی بازداشت و مورد ضرب و شتم نیروهای امنیتی قرار گرفته بود .

ایرجی بعدها در این پرونده وبه اتهام تبلیغ علیه نظام در دادگاه انقلاب خوی محاکمه و به تحمل سه ماه حبس تعزیری محکوم شد که با اعتراض وی پرونده به دادگاه تجدید نظر انتقال یافته است.

آذوح

 15095525 1170452619700823 783751830926701632 n