آذوح: فعال حرکت ملی آذربایجان به اعتصاب غذای خود پایان داد.

به گزارش آذوح رسول رضوی پس از 44 روز اعتصاب غذا نهایتا با تعهد تعدادی از نمایندگان مجلس ایران و مسئولان قضایی به این اعتصاب پایان داد.

قاضی پور و حضرتی در روزهای گذشته ضمن دیدار با جمعی از فعالین ملی آذربایجان از لزوم رسیدگی فوری به پرونده ی رسول رضوی خبر دادند. مسئولان قضایی نیز با توجه به وخامت حال رسول رضوی و گسترده شدن موج اعتراضات و همراهی فعالین ملی با این مبارز شناخته شده ی آذربایجان نهایتا مجبور به عقب نشینی و قبول خواسته های رسول رضوی گردیده اند.

گفتنی است رسول رضوی در پیامی کوتاه از زندان کرج می گوید: "من اوزوم و جانیم وطنه عاید ٬ و اوزوم اوچون بیر ایستک و تمنا یوخومدور. منیم اوچون تام اذیت چکنلرین الیندن اوپوب، فیکیرداشلاریمین ایستگینه و هابئله قضایی مسئوللار و باشدا اولاراق جناب قاضی پورون ایستگینه باش اییب و بو اومودله کی ایستکلریم یرینه یتیریلسین  و آزریایجانا خییرلی اولابیلیسین اعتصابیما سون قویوب و سیندیریرام."

رسول رضوی اعتصاب غذای خود را از روز 12 مهر آغاز کرده است.

خانواده ی رسول رضوی طی نامه ای خواستار رسیدگی فوری نمایندگان مجلس به پرونده سازی علیه این فعال ملی شدند. خانواده ی ایشان در نامه ای خطاب به روح الله حضرت پور و دیگر نمایندگان کمیسیون حقوقی مجلس نسبت به ظلم فاحش و بی عدالتی علیه رسول رضوی اعتراض کردند.

در این نامه با اشاره به بازداشت رسول رضوی به دلیل حمایت از تورکهای اویغور تذکر داده شده که "در حکومت اسلامی اعتراض به کشتار مسلمانان در سراسر دنیا دچار تبعیض گشته است".

ایشان در ادامه با برشمردن گوشه هایی از روند غیرقانونی بازداشت و محاکمه ی این فعال سیاسی ترک در مراسمات مختلف همچون اعتراض به توهین برنامه ی فیتیله، نوشتند "متاسفانه دستگاه قضایی کشور عکس العملی نسبت به توهین کنندگان نداشته اما با معترضین با قوه قهریه برخورد گردید". خانواده ی رسول رضوی در پایان خواستار توقف اجرای احکام صادره و اعاده ی دادرسی به مقام عالی قضایی شده اند.

وی پیش از این نیز در اردیبهشت ماه سال جاری در اعتراض به "عدم تجمیع احکام صادره علیه وی طبق ماده ۱۳۴"، "اجرای دوباره نصف حکم پرونده سال ۱۳۹۲ که با آزادی مشروط حذف شده بود" و "بلاتکلیفی در پرونده اعتراضات ضد نژادپرستی" دست به اعتصاب غذا زده بود که پس از گذشت 28 روز و با پادرمیانی جمعی از ریش سفیدان حرکت ملی و در پی قول مسئولان زندان مرکزی تبریز و دادگاه انقلاب و مشروط به عمل به خواسته‌هایش دست از اعتصاب غذا کشید.

در یک فایل صوتی که از سوی ایشان منتشر گردید ایشان ضمن اشاره به وجود نزدیک به 100 سال نژاد پرستی در ایران تاکید کرده که این امر از زمان پهلویها شروع و در رژیم جمهوری اسلامی نیز ادامه یافته است.

در این فایل صوتی این فعال شناخته شده ی ترک با بیان گوشه ای از شکنجه ها و اعمل غیرقانونی صورت گرفته علیه خود اعلام کرد تا زمان لغو احکام غیرقانونی و آزادی از زندان تبریز به اعتصاب خود ادامه خواهد داد.

برای شنیدن فایل صوتی سخنان رسول رضوی از لینکهای زیر استفاده نمایید:

https://www.facebook.com/AZOHqrupu/videos/1053813371339250/

https://youtu.be/DfLbx8LRO7Q

وی اخیرا به دلیل اعتراض به اهانت برنامه ی فیتیله به تحمل 13 ماه حبس محکوم شد. این حکم از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز بدون محاکمه و به صورت غیابی صادر گردید.

گفتنی است رسول رضوی 13 آذر 92 سوی ماموران امنیتی در تبریز بازداشت و 26 فروردین 93 به همراه حسین علی محمدی پس از نزدیک به 5 ماه بازداشت موقت به قید وثیقه 200 میلیون تومانی از زندان مرکزی تبریز آزاد شد.

وی روز 13 فروردیدن 89 هم به دلیل شرکت در تجمع اعتراضی نسبت به خشک شدن دریاچه اورمیه به همراه بیش از 100 تن از تجمع کنندگان در پل شهید کلانتری مورد بازداشت قرار گرفت.

او روز 17 مهر 90 نیز به هنگام بازگشت از محل کار از سوی ماموران امنیتی بازداشت و پس از تحمل 16 روز بازداشت موقت به قید وثیقه 30 میلیون تومانی از زندان مرکزی تبریز آزاد گردید.

فعال شناخته شده ی حرکت ملی آذربایجان سال گذشته طی نامه ای خطاب به رهبر ایران با اشاره به دلیل دستگیری و روند محاکمه ی ناعادلانه ی خود سوالاتی از وی پرسیده است.

آذوح

rasoul razavi