آذوح: پرویز شعبانی خلخالی فعال ملی و مدنی ترک آذربایجانی در عصر امروز در حوالی ارک تبریز توسط ماموران امنیتی بازداشت شده است.

امروز شنبه 22 آبان 1395 هجری شمسی پرویز شعبانی خلخالی فعال ملی و مدنی ترک آذربایجانی در حوالی ارک تبریز توسط ماموران حفاظت اطلاعات بازداشت شده و به مکان نامعلوم منتقل شده است.

بنا به اخبار رسیده پرویز شعبانی در حین عکس برداری از تخریب ارک تبریز توسط حکومت جمهوری اسلامی ایران جهت رسانه ای کردن آن حوالی ساعت 5 بعد از ظهر دستگیر شده است.

اخیر خاکبرداری از اطراف ارک تبریز جهت ساخت وساز شدت یافته بود که این مسئله باعث اعتراضات گسترده اقشار مختلف مردم و رسانه ای شدن آن توسط فعالان مدنی ترک آذربایجانی گردید که در نهایت استانداری دستور توقف ساخت وساز و خاکبرداری را صادر کرد.

ترس از اعتراضات گسترده ترک های آذربایجانی علیه تخریب این اثر تاریخی که در اثر سیاست های واندالیستی جمهوری اسلامی ایران به وقوع می پیوندد همچنین باعث شد که  از سه روز گذشته بر اساس اعلام اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی هر گونه حفاری و عملیات عمرانی در این منطقه ممنوع شده و کارشناسان و باستان شناسان اعزامی از سازمان میراث فرهنگی در حال ارزیابی وضعیت پیش آمده هستند.

علیرغم اعلام توقف خاکبرداری ولی شاهدان عینی می گویند که خاکبرداری شبانه ادامه دارد.