آذوح: 6 دی دهمین سالگرد وفات “چنگیز بخت آور” ، از فعالان شناخته شده ی حرکت ملی آزربایجان می باشد . “چنگیز بخت آور” متولد سال ۱۳۳۶ شهر تبریز است.

وی که از فعالان ملی آزربایجان بود و به خاطر مبارزاتش در راستای خواست های ملی زبانی ملت آزربایجان از سوی مأموران امنیتی ایران بازداشت و به زندان هم محکوم گردیده بود ، روز یکشنبه ششم دی ماه سال ۸۸ و در سن ۵۲ سالگی در محل کارش در نیروگاه برق تبریز به طور ناگهانی در گذشت .

همکاران بخت آور چندین ساعت پس از فوت وی ، جسد بی جان او را در اتاق محل کارش پیدا کردند .

پس از فوت وی نزدیکان و خانواده اش ، از انتقال جسد وی به پزشک قانونی جهت کالبدشکافی خبر دادند ، اما علت فوت وی هیچ وقت مشخص نگردید .

بنا به اظهارات پسر “چنگیز بخت آور” ، مهندس بابک بخت آور که از فعالان پرتلاش حرکت ملی می باشد و در انگلستان سکونت دارد ، “چنگیز بخت آور” دو ماه قبل از فوتش ، به طور مستقیم از سوی نهادهای امنیتی جهت خودداری و انصراف از فعالیت سیاسی و ملی ، مدام تحت فشار بوده و مورد تهدید جانی هم قرار گرفته بود.

بنا به اظهارات وی ، زمانی که پدرش در اولین سالگرد قیام ملی خرداد ۱۳۸۵ ، یعنی خرداد ۱۳۸۶ دستگیر شده بود ، از زندان تبریز به نهادهای بین المللی از جمله سازمان دیده بان حقوق بشر و دیگر نهادهای حقوقی و قضایی جمهوری اسلامی نامه نوشته و در آن تلویحا به تهدید جانی خود و خانواده اش اشاره کرده بود .

هم چنین لازم به ذکر است در مراسم گرامیداشت ۲۱ آذر در سال ۸۸ ، زمانی که مأموران امنیتی به کانون فرهنگی وارلیق در خانه ی یکی از فعالین یورش می برند و زمانی که همه حتی کودکان را مورد تفتیش و بازجویی قرار می دهند ، در مباحثه ای که میان “چنگیز” و مأموران رخ می دهد ، یکی از مأموران خطاب به “چنگیز” می گوید که شما را دستگیر نخواهیم کرد ، بلکه با زبان دیگری با شما سخن خواهیم گفت.

در مراسم خاکسپاری چنگیز بخت آور ، بیست و شش نفر از شرکت کنندگان در مراسم ، از جمله جناب آقای “عباس_لسانی” ، مورد ضرب و شتم نیروهای امنیتی قرار گرفته و دستگیر و زندانی شدند که بعدا به قید ضمانت آزاد گردیدند .