آذوح: شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران با صدور حکمی، ابراهیم نوری و جعفر رستمی دو تن از فعالین ملی تورک که به ظن شرکت در تجمعات قلعه‌بابک در تهران بازداشت شده بودند را به حبس، تبعید و محرومیت سیاسی - اجتماعی و رسانه‌ای محکوم کرد.

هجده ماه حبس تعزیری و دو سال اقامت اجباری در نهبندان در مرز با افغانستان برای «ابراهیم نوری» و شش ماه حبس تعزیری برای «جعفر رستمی» احکامی هستند که از سوی دادگاه مذکور برای این دو فعال آذربایجانی صادر شده است.

همچنین در این حکم هر دو فعال محکوم شده از عضویت در هرگونه احزاب، گروهها، دستجات سیاسی-اجتماعی و فعالیتهای رسانه‌ای محروم شده‌اند.

در حکم صادره که به صورت شفاهی قرائت شده، عنوان شده که چون آقای نوری بیش از ۳۰ بار بازداشت شده و هیچگاه از مواضع خود کوتاه نیامده، نه امیدی به تغییر در مواضعش دیده می شود و نه تنبیه وی امکان پذیر است.

همچنین در ارتباط با آقای رستمی، محکومیت ۷ ماهه در پرونده قبل از این یکی از دلایل محکومیتش در این پرونده مبذول شده است.

ابراهیم نوری متولد ۱۳۷۱ اهر و دانشجوی رشته حقوق پس از آنکه در ۱۱ تیر امسال بازداشت شد هنوز محبوس در زندان اوین است. هر چند در این حکم عنوان می شود که عدم آزادی موقت او، از عجز در تودیع وثیقه می‌باشد ولی این عدم آزادی موقت به درخواست دادستانی اهر صورت گرفته و حکم شش ماه حبس تعزیری او که قبلا در آذربایجان‌شرقی صادر شده از شهریور ماه امسال به مرحله اجرا درآمده است.

عفو‌بین الملل نوری را زندانی عقیده و وجدان می‌داند. این سازمان همچنین اقدام به بازداشت فعالین مرتبط با مراسم قلعه بابک را شدیدا محکوم و آزادی بی‌قید و شرط تمام فعالینی که احتمال محاکمه آنها می رود را خواستار شده است.

تاکنون چندین فعال در ارتباط با این مراسم احضار ، محاکمه و محکوم به حبس شده‌اند.

حکم قرائت شده در دادگاه برای محکومیت این دو فعال آذربایجانی به شرح زیر است؛

"رای دادگاه

حسب کیفرخواست دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه۳۳ تهران ۱. ابراهیم نوری فرزند حمدالله به شماره ملی... از اهر شیعه و مسلمان باسواد شغل دانشجویی رشته حقوق دارای سابقه کیفری بازداشت به لحاظ عجز از تودیع وثیقه

۲. جعفر رستمی راد فرزند جواد به شماره ملی... متولد۱۳۶۷ شیعه و مسلمان باسواد شغل آزاد دارای سابقه کیفری ، آزاد با وثیقه ، متهمند به: فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران با توجه به مفاد کیفرخواست دادسرا و گزارش سازمان اطلاعات استان تهران و مستندات ابرازی بدین شرح هر دو متهم بواسطه اقدامات ضد امنیتی دستگیر و دارای محکومیت میباشند.

متهم ردیف اول بیش از سی مورد دستگیر شده ودر سه مورد دارای محکومیت به اتهام تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران می باشد و آخرین بار در تاریخ ۹۷/۰۴/۱۱ در تهران شناسایی و دستگیر شده است در فضای مجازی فعالیتهای گسترده و متعدد در راستای تجزیه طلبی آذربایجان داشته و با عناصر مرتبط با تجزیه طلب همکاری مستمر داشته و مجازاتهای قبلی تاثیری در تغییر افکار وی نداشته و کماکان ادامه دارد.

تنبیه وی امکان پذیر نیست.کلیه مستندات مرتبط با فضای مجازی استخراج شده و پیوست پرونده می باشد و متهم مطالب آنرا با امضاء تایید نموده است.

متهم ردیف دوم نیز دارای هفت ماه حبس می باشد وی نیز با سایر اعضاء تجزیه آذربایجان در ارتباط بوده و از اهداف و اعضاء آن اطلاع کامل دارد ابراهیم نوری در مغازه وی مشغول به کار بوده و به نوعی محل سکونت مخفی متهم نوری می باشد. او بیش از چهار مورد سابقه دستگیری دارد.به هر حال عملکرد وی در مقایسه با متهم ردیف اول کمتر بوده و سازمان کاشف پیشنهاد رافت اسلامی را خواستار شده است.

النهایه از آنجا که اهداف متهمین تجزیه طلبی بوده و حاکمیت نظام جمهوری اسلامی را تضعیف و زیر سوال برده و فعالیتهای نامبردگان مستمر بوده و لذا با استناد ماده ۵۰۰از قانون مجازات اسلامی مبحث تعذیرات ابراهیم نوری را بواسطه سوابق محکومیت قطعی به استناد ماده ۱۳۷ قانون مجازات اسلامی مصوب ۹۲ به تحمل هجده ماه حبس تعزیری و جعفر رستمی راد را به تحمل شش ماه حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشتهای قبلی محکوم مینماید.

النهایه متهم ردیف اول را به استناد بند الف ماده ۲۳ از قانون اخیرالذکر پس از اتمام محکومیت به مدت ۲سال به اقامت اجباری در شهرستان نهبندان بعنوان مجازات تکمیلی محکوم و در نهایت هردو متهم را به استناد بند ذ ماده فوق الذکر از هرگونه عضویت در احزاب و گروهها و دستجات سیاسی و اجتماعی و فعالیتهای رسانه ای محروم می نماید.

رای صادره حضوری و پس از ابلاغ ظرف ۲۰ روز قابل اعتراض در محاکم تجدیدنظر تهران میباشد.

قاضی شعبه ۲۶ - احمدزاده"