آذوح: در روز سه شنبه ۲۷ آذر ماه ۹۷ اداره اطلاعات نیروی انتظامی طی تماس تلفنی با علی عزیزی فعال تُرک آذربایجانی از وی خواسته است که روز یکشنبه ۲۸ آذرماه جهت بازجویی و اخذ پاره ای توضیحات در اداره اطلاعات اورمیه حضور بهم رساند.

علی عزیزی با رد این درخواست غیر قانونی آنان خواستار احضار ‌کتبی از سوی مراجع قضایی شده است.

همچنین در روز های بعد طی تماس تلفنی با آقای زینال عزیزی پدر آقای علی عزیزی از طرف افرادی ناشناس که خود را مامور امنیتی (اطلاعات) معرفی کردند از این ایشان خواسته اند تا علی عزیزی روز شنبه ۱دی ماه و یا یکشنبه ۲ دی ماه در اداره اطلاعات حضور پیدا کند.

پدر این فعال خطاب به نیروی های امنیتی گفته که مرخصی وی به اتمام رسیده است و جهت ادامه خدمت سربازی به پادگان رفته ، نیروهای امنیتی اعلام نمودند در این صورت طی نامه ای به حفاظت اطلاعات پادگان اقدام میکنیم که به اداره اطلاعات منتقل شود.

احتمال می رود این احضار تلفنی در رابطه پخش کتاب تُرکی در راستای پاسداشت زبان مادری همزمان با مناسبت فرار رسیدن ٧٣ - مین سالگرد سوزاندن کتب تُرکی در ۲۶ آذر ۱۳۲۵ در سطح شهر اورمیه باشد.

این فعال تُرک آذربایجانی ساکن اورمیه پیش تر خردادماه ۱۳۹۴ از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و پس از هفت روز بازجویی با قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی موقتاً آزاد شد. و این پرونده هنچنان در جریان است.

ایشان در آبان ماه ۱۳۹۴ نیز همراه با پنج فعال دیگر، در ورزشگاه غدیر اورمیه در مسابقه فوتبال بین دو تیم شهرداری اورمیه و بانک سرمایه تهران به دلیل سردادن «شعار» از طرف نهاد اطلاعات نیروی انتظامی بازداشت شد. هرچند نهایتاً وی اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵، با حکم دادرس شعبه ۱۱۰ دادگاه کیفری ۲ ارومیه از اتهام “اخلال در نظم عمومی” تبرئه شد.

علی عزیزی در سال ۱۳۹۳، به دلیل شرکت در مراسم روز جهانی زبان مادری، و در سال ۹۴شرکت در اعتراضات خیابانی در اعتراض به برنامه تلویزیونی فتیله بازداشت ولی از باب اتهامات مطروحه، در هر دو مورد تبرئه شد.