آذوح: دادگاه انقلاب سراب، «سهند معالی» از فعالین تُرک را با اتهام انتسابی «تبلیغ علیه نظام به نفع گروه‌های قوم گرا و تجزیه طلب» به 10 ماه حبس تعزیری محکوم کرد.

دادگاه عمومی و انقلاب شهرستان سراب با استناد به گزارش اداره اطلاعات، حکم نهایی درخصوص پرونده سهند معالی را صادر کرد.

قاضی پرونده (مهدی شمس) در حکمش، برای این فعال ملی آذربایجانی مجازات 10 ماه حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت قبلی در نظر گرفته است.

حکم 10 ماه حبس سهند معالی به صورت غیابی و بدون ارائه بازجوئی تحت عنوان «فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق پخش اعلامیه در تبلیغ گروه های قومگرا و تجزیه طلب به منظور دعوت به تجمع در قلعه بابک» صادر کرده است.

همچنین، دادگاه برخلاف رویه اداری و قضائی، حکم را از طریق اس ام اس به آقای معالی ارسال می‌کند. لذا به دلیل ضبط تلفن همراه این فعال ملی توسط اداره اطلاعات ، سهند معالی از حکم خود باخبر نمی‌شود و فرصت اعتراض وی از بین می‌رود.

سهند معالی؛ فعال ملی اهل سراب، پنجشنبه (14 تیر 1397) در نتیجه یورش ماموران امنیتی به منزل پدرش بازداشت شد. وی شنبه (23 تیر 1397) پس از 9 روز بازداشت و شکنجه در زندان سراب، به قید وثیقه 300 میلیون ریالی موقتا آزاد شده بود.

ماموران امنیتی در جریان این بازداشت بدون ارائه حکم اقدام به تفتیش منزل و محل کار پدری سهند معالی نمودند. آنها همچنین با ضبط کامپیوتر و وسایل شخصی فعال نام برده، خانواده وی را مورد تهدید و و توهین قرار داده بودند.